«Հրապարակ». Ստեփանակերտի հանրահավաքին 20-25 հազար մարդ է մասնակցել
«Հրապարակ» թերթը գրում է. «Ստեփանակերտի Վերածննդի հրապարակում Եռատոնին նվիրված հանրահավաքն Արցախի և Հայաստանի որոշ շրջանակներ ծանր են տարել։ Այն, ըստ էության, կազմակերպել էր Արցախի նախկին պետնախարար Ռուբեն Վարդանյանը, ով պաշտոնից հեռացվեց Ադրբեջանի պահանջով և ՀՀ իշխանությունների համաձայնությամբ։
Արցախյան աղբյուրների հաշվարկով՝ հանրահավաքին 20-25 հազար մարդ է մասնակցել: Մինչդեռ Արցախը 150 օր շրջափակված է, գազի, վառելիքի խնդիրը կուլմինացիոն կետի է հասել, շրջաններից հնարավոր չի եղել մարդ բերել` հիմնականում ստեփանակերտցիներն են մասնակցել։
Ներկա են եղել նաև ԱՀ գործող և նախկին նախագահները` Արայիկ Հարությունյանը, Արկադի Ղուկասյանն ու Բակո Սահակյանը։ Հանրահավաքն ի ցույց է դրել վստահությունն առ Ռուբեն Վարդանյան, ինչը ծանր են տարել Արցախում ամբողջական իշխանության հավակնող պետնախարար Գուրգեն Ներսիսյանը, Սամվել Բաբայանը, ում հավաքներին մաքսիմում 50-100 մարդ է հավաքվում, ինչպես նաև Նիկոլ Փաշինյանը։
Որոշ տեղեկություններով, Երևանից անգամ հրահանգել են Արցախի Հանրայինին` ուղիղ չհեռարձակել հավաքը։ ՀՀ իշխանություններին անհանգստացնում է այն, որ Արցախում դիմադրության օջախ է ձևավորվում Ռուբեն Վարդանյանի շուրջ»։

«Грапарак»: В митинге в Степанакерте приняли участие 20-25 тысяч человек
Некоторые круги в Арцахе и Армении тяжело перенесли митинг на площади Возрождения в Степанакерте, пишет газета «Грапарак». По сути, его организовал бывший госминистр Арцаха Рубен Варданян, который был отстранен от должности по требованию Азербайджана и с согласия властей Армении.
«По подсчетам арцахских источников, в митинге участвовали 20-25 тысяч человек. Между тем, Арцах уже 150 дней находится в блокаде, проблема с газом и топливом достигла пика, из районов люди не смогли добраться до столицы и в митинге в основном участвовали жители Степанакерта.
На митинге присутствовали также действующий и бывший президенты Арцаха – Араик Арутюнян, Аркадий Гукасян и Бако Саакян. Митинг продемонстрировал доверие к Рубену Варданяну, что тяжело перенесли претендующий на полную власть в Арцахе госминистр Гурген Нерсисян, экс-министр обороны Самвел Бабаян, на встречах с которыми присутствуют максимум 50-100 человек, а также Никол Пашинян.
По некоторым сведениям, из Еревана даже поступило распоряжение Общественному телевидению Арцаха не транслировать митинг в прямом эфире. Власти Армении обеспокоены тем, что в Арцахе формируется очаг сопротивления вокруг Рубена Варданяна», - пишет газета.