9 ծանր հիվանդ ռուս խաղաղապահների ուղեկցությամբ Արցախից տեղափոխվել է Հայաստան
Արցախի առողջապահության նախարարությունից տեղեկացնում են, որ ծանր վիճակում գտնվող 9 բուժառու ռուս խաղաղապահների ուղեկցությամբ Արցախից տեղափոխվել է ՀՀ մասնագիտացված բժշկական կենտրոններ:
«Հաշվի առնելով, որ ապրիլի 29-ից ադրբեջանական կողմի հարուցած խոչընդոտների պատճառով դադարեցված են Կարմիր խաչի միջազգային կոմիտեի կողմից Արցախի բուժառուների տեղափոխումները Հայաստան, ինչի հետևանքով առ այսօր արդեն 30 բուժառու զրկվել էր տեղափոխման հնարավորությունից՝ արցախյան կողմն ստիպված է եղել ռուս խաղաղապահների աջակցությանը դիմել և տեղափոխել հրատապ կարիք ունեցող հիվանդներին՝ կանխելու համար նրանց կյանքին ու առողջությանը հասցվելիք անդառնալի հետևանքները: Իսկ մնացած 21 բուժառուները գտնվում են Արցախի բժիշկների հսկողության տակ՝ հնարավորինս կատարելով նրանց վիճակի հետագա վատթարացումից խուսափելու ուղղությամբ:
Խիստ կարևոր է, որ օր առաջ վերականգնվեն Կարմիր խաչի կողմից իրականացվող՝ հիվանդների և դեղորայքի հումանիտար փոխադրումները՝ առանց որևէ խոչընդոտի և հսկողական միջամտության ադրբեջանական կողմից, ինչն անհրաժեշտ պայման է Արցախի առողջապահության համակարգի արդյունավետ գործունեության համար»,- նշված է հաղորդագրությունում:

Девять пациентов в сопровождении российских миротворцев перевезены из Арцаха в Армению
Министерство здравоохранения Республики Арцах сообщает, что 9 пациентов в критическом состоянии были доставлены из Арцаха в специализированные медицинские центры Республики Армения на машине Скорой помощи в сопровождении российских миротворцев.
«Учитывая, что с 29 апреля из-за созданных азербайджанской стороной препятствий Международный комитет Красного Креста прекратил перевозку арцахских пациентов в Армению, в результате чего 30 пациентов были лишены возможности транспортировки, арцахской стороне пришлось прибегнуть к помощи российских миротворцев, чтобы перевезти остро нуждающихся в помощи пациентов в медицинские учреждения Армении для спасения их жизней. Остальные пациенты (21 человек) находятся под наблюдением врачей Арцаха, которые принимают все возможные меры для предотвращения дальнейшего ухудшения состояния их здоровья.
Крайне важно, чтобы гуманитарная перевозка больных и медикаментов, осуществляемая Красным Крестом, была восстановлена как можно раньше, без каких-либо препятствий и контрольного вмешательства со стороны азербайджанцев. Это необходимое условие эффективного функционирования системы здравоохранения Арцаха», - отмечается в сообщении Минздрава.