Արմեն Գրիգորյանը ՆԱՏՕ-ի Մշտական ​​ներկայացուցիչների հետ քննարկել է  Լեռնային Ղարաբաղի շուրջ ստեղծված անվտանգային իրավիճակը
15/05/2023 16:13
Արմեն Գրիգորյանը ՆԱՏՕ-ի Մշտական ​​ներկայացուցիչների հետ քննարկել է Լեռնային Ղարաբաղի շուրջ ստեղծված անվտանգային իրավիճակը
Մայիսի 15-ին Բրյուսել աշխատանքային այցի ընթացքում ԱԽ քարտուղար Արմեն Գրիգորյանը հանդիպել է ՆԱՏՕ-ի Մշտական ​​ներկայացուցիչների տեղակալների կոմիտե անդամների հետ:
Զրուցակիցները քննարկել են տարածաշրջանային անվտանգային միջավայրին առնչվող հարցեր: ԱԽ քարտուղարը ներկայացրել է Հայաստանի և Լեռնային Ղարաբաղի շուրջ ստեղծված անվտանգային իրավիճակը և ԼՂ-ում առաջացած հումանիտար ճգնաժամը, որը պարունակում է էթնիկ զտման ռիսկեր: Ա. Գրիգորյանը կոչ է արել միջազգային հանրությանն արձագանքել՝ վերոնշյալը թույլ չտալու նպատակով:
ԱԽ քարտուղարը նաև ներկայացրել է վերջին շրջանում Վաշինգտոնում և Բրյուսելում ընթացած հայ-ադրբեջանական բանակցությունների մանրամասները:
Քարտուղար Գրիգորյանը կարևորել է հայկական կողմի հանձնառությունը՝ Թուրքիայի հետ առանց նախապայմանների հարաբերությունների կարգավորման վերաբերյալ:
Անդրադարձ է կատարել ՀՀ-ՆԱՏՕ երկկողմ գործընկերության զարգացման հարցերին, մասնավորապես՝ Անհատապես հարմարեցված գործընկերության ծրագրին:

Армен Григорян обсудил с членами Комитета заместителей постоянных представителей НАТО ситуацию безопасности вокруг Нагорном Карабахе
15/05/2023 17:03
В ходе рабочего визита в Брюссель секретарь Совета безопасности Армен Григорян 15 мая встретился с членами Комитета заместителей постоянных представителей НАТО, сообщает пресс-служба Совбеза Армении.
Собеседники обсудили вопросы, касающиеся региональной ситуацией безопасности. Секретарь Совета безопасности представил создавшуюся вокруг Армении и Нагорного Карабаха ситуацию безопасности, а также гуманитарный кризис в Нагорном Карабахе, который несет в себе риск этнических чисток. Армен Григорян призвал международное сообщество отреагировать, чтобы не допустить этого.
Секретарь Совета безопасности представил также подробности недавних армяно-азербайджанских переговоров в Вашингтоне и Брюсселе.
Армен Григорян подчеркнул приверженность армянской стороны нормализации отношений с Турцией без предварительных условий.
Он коснулся вопросов развития двустороннего партнерства Армения-НАТО, в частности, индивидуально адаптированной программы партнерства.