Փաշինյանի ձեռքը պետք է բռնել հենց հիմա, հետո ուշ կլինի. Վարդան Օսկանյան
Ակնհայտ է, որ մտնում ենք Արցախի հանձնման վերջնական փուլ։ Փաշինյանի ամեն մի հանդիպում աշխարհագրական որևէ վայրում առավել խորացնում և անշրջելի է դարձնում Արցախի հանձնման գործընթացը, Մեդիամաքսի սյունակում գրել է ՀՀ նախկին արտգործնախարար Վարդան Օսկանյանը․
«Բրյուսելյան հանդիպման ընթացքում խնդիրն ավելի բարդացավ ու խորացավ, երբ Փաշինյանն ընկավ իր իսկ լարած թակարդը։ Այնքան խոսեց 29 800 քառակուսի կիլոմետրի մասին, որ Ալիևն արդեն ինքն էլ իր երկրի քառակուսի կիլոմետրերի ճանաչման պահանջ դրեց, ինչը, բնականաբար, չի կարող մեկնաբանության տեղ թողնել, որ դրա մեջ չի մտնում Լեռնային Ղարաբաղի Ինքնավար Մարզը։
Շառլ Միշելի նկարագրած դրույթներով որևէ փաստաթղթի ստորագրում նշանակում է, որ ստորագրման պահից Արցախը վերածվում է Ջավախքի և, ի տարբերություն Ջավախքի, որոշ ժամանակ՝ միգուցե մեկ տասնամյակ անց, վերածվելու է Նախիջևանի։
Եթե Փաշինյանի ձեռքը պետք է բռնել, որ նա նման փաստաթուղթ չստորագրի, ապա դրա ժամանակը հենց հիմա է։ Այլապես հետո ուշ կլինի։ Ես կարծում եմ, որ հայ ժողովուրդը ունի բոլոր տեսակի իրավունքները Փաշինյանին ետ պահելու այդ քայլից։
Նախ՝ Փաշինյանը պարզապես իրավունք չունի նման փաստաթուղթ ստորագրելու։
Առաջին՝ իրավական տեսակետից այդ փաստաթուղթը կհակասի Հայաստանի Սահմանադրությանը և անկախ Հայաստանի Գերագույն խորհրդի 1992-ի ընդունած որոշմանը։ Նման փաստաթուղթ ստորագրելու և վավերացնելու համար պետք է փոխել Հայաստանի Սահմանադրությունը և չեղարկել Գերագույն խորհրդի որոշումը։
Երկրորդ՝ նման իրավունք որևէ մեկին վերապահված չէ։ Ընտրություններում մեծամասնություն ունենալը չի նշանակում իրավունք ձեռք բերել հայ ժողովրդի համար գոյութենական հարցում կամայական որոշումներ կայացնելու։
Երրորդ՝ Արցախի ժողովուրդը, որի ֆիզիկական գոյության հարցն է դրված նժարին, եղել է անցած տասնամյակների զրկանքների և տառապանքների հիմնական կրողը և իր ճակատագիրը որոշելու լիազորություն որևէ մեկին չի տվել։
Չորրորդ՝ Հայաստանի Ազգային ժողովի հաստատած՝ Փաշինյանի իսկ կառավարության ծրագրում Լեռնային Ղարաբաղի մասով կա դրույթ, ըստ որի՝ հետամուտ պետք է լինել Արցախի ժողովրդի ինքնորոշման իրավունքի իրացմանը «անջատում հանուն փրկության» սկզբունքի հիման վրա, որի աներկբա իրավունքն ունի Արցախի ժողովուրդը։
Ավելին, սառը պատերազմի ավարտից անմիջապես հետո աշխարհում գոյություն ունեցող հիսունից ավելի ինքնորոշման ընթացիկ շարժումներից մենք՝ հայերս, կլինենք առաջինը և միակը, որ հրաժարվում է իր իրավունքներից։
Եթե Հայաստանը, հայ ժողովուրդը, Արցախը երբևէ պարտադրված կամ կամովին հրաժարվեն ինքնորոշման իրենց անքակտելի իրավունքից և ընդունեն Ադրբեջանի ինքնիշխանությունն Արցախի նկատմամբ, ապա դա աշխարհում կլինի նախադեպ, որը մեզ կարժանացնի ժողովուրդների կամային արժանիքների որակավորման ցածր և նվաստացուցիչ գնահատականի։
Ցավալի նաև այն է, որ այսօր առկա՝ ժողովուրդների ինքնորոշման չորս տասնյակից ավելի շարժումներից ամենաուժեղ ու հիմնավոր պատմական, իրավական և քաղաքական հիմքերը ունի հենց Արցախի ինքնորոշման շարժումը։
Պատմականորեն՝ Արցախի ժողովուրդը հազարամյակներ ապրել և գոյատևել է հենց այս տարածքում։ Ավելին, այսօր մեր երկու պետությունների՝ հայերով բնակեցված տարածքներից ամենահայկականը հենց Արցախն է։ Պատմության ընթացքում, երբ Հայաստանը ենթարկվել է տարբեր ազգերի ասպատակությունների, Արցախը միշտ պահել է առնվազն իր կիսանկախ կարգավիճակը։
Իրավականորեն՝ Արցախի ինքնորոշման իրավունքի հիմքերը պարզապես անխոցելի են։ Ինքնորոշման իրավունքի պահանջատիրության հիմնական նախապայմանները նախկինում և այսօր ամբողջությամբ բավարարված են։
Քաղաքականորեն՝ Արցախը ունի երեք տասնամյակից ավելի բանակցային նախապատմոււթյուն, որի ընթացքում ինչ-որ պահի միջազգային հանրությունը՝ միջնորդների բերանով, հարցի խաղաղ կարգավորման օպտիմալ միջոց է համարել Արցախի ժողովրդի ազատ և անկաշկանդ կամարտահայտությունը։
Ես շարունակում եմ համոզված մնալ, որ չենք սպառել դիվանագիտական հնարավորությունները և որ այսօր հայանպաստ լրջագույն այլընտրանքներ կան այն ամենին, ինչ անում են Հայաստանի իշխանությունները։ 44-օրյա պատերազմից հետո Հայաստանի դիվանագիտությունը որևէ լուրջ ջանք գրեթե չի գործադրել հայանպաստ արդյունքի հասնելու համար։
Ցանկացած բանակցությունների արդյունք պետք է առնվազն բարելավի կողմերի հարաբերությունները։ Ճանապարհը, որն ընտրել են Հայաստանի իշխանությունները, չի կարող բավարարել այս պայմանը։ Միգուցե նման փաստաթղթի ստորագրումը բարեկամական կապեր հաստատի ներկա իշխանությունների և Ադրբեջանի միջև, բայց վստահաբար չի կարող բարեկամության հիմք ծառայել Հայաստան պետության, հայ ժողովրդի և Ադրբեջանի միջև»։

Пашиняна нужно схватить за руку прямо сейчас, потом будет поздно – Вардан Осканян
Очевидно, что мы вступаем в заключительный этап сдачи Арцаха. Каждая встреча Пашиняна в каком-либо географическом месте усугубляет и делает необратимым процесс сдачи Арцаха. Об этом в колонке «Mediamax» написал бывший министр иностранных дел Армении Вардан Осканян.
«Во время брюссельской встречи проблема еще больше осложнилась и усугубилась, когда Пашинян попал в расставленную им же ловушку. Он столько говорил о 29 800 квадратных километрах, что Алиев уже сам выдвинул требование о признании квадратных километров своей страны, что, естественно, не может оставить место для комментариев, что в него не входит Нагорно-Карабахская Автономная область.
Подписание какого-либо документа по описанным Шарлем Мишелем положениям означает, что с момента подписания Арцах превращается в Джавахк и, в отличие от Джавахка, через некоторое время, возможно, десятилетие, превратится в Нахиджеван.
Если Пашиняна нужно схватить за руку, чтобы он не подписал такой документ, то сейчас самое время для этого. Иначе потом будет поздно. Я думаю, что у армянского народа есть все права удержать Пашиняна от этого шага.
Прежде всего, Пашинян не имеет права подписывать такой документ.
Во-первых, с правовой точки зрения этот документ будет противоречить Конституции Армении и принятому в 1992 году решению Верховного Совета независимой Армении. Для подписания и ратификации подобного документа нужно изменить Конституцию Армении и отменить решение Верховного Совета.
Во-вторых, такое право никому не дано. Наличие большинства на выборах не означает получить право принимать произвольные решения в экзистенциальном вопросе для армянского народа.
В-третьих, народ Арцаха, вопрос физического существования которого положен на чашу весов, был основным носителем лишений и страданий прошлых десятилетий и никому не давал полномочий решать свою судьбу.
В-четвертых, в утвержденной Национальным Собранием Армении программе правительства самого Пашиняна по части Нагорного Карабаха есть положение, согласно которому нужно добиваться реализации права народа Арцаха на самоопределение на основе принципа «отделение во имя спасения», на что имеет неоспоримое право народ Арцаха.
Более того, из более чем пятидесяти движений за самоопределение, существующих в мире сразу после окончания холодной войны, мы, армяне, будем первыми и единственными, кто откажется от своих прав.
Если Армения, армянский народ, Арцах когда-либо вынужденно или добровольно откажутся от своего неотъемлемого права на самоопределение и признают суверенитет Азербайджана над Арцахом, то это будет прецедентом в мире, который удостоит нас унизительной и низкой оценки квалификации волевых достоинств народов.
Прискорбно также то, что из более чем 40 существующих сегодня движений народов к самоопределению самые сильные и обоснованные исторические, правовые и политические основы имеет именно движение за самоопределение Арцаха.
Исторически народ Арцаха тысячелетиями жил и созидал именно на этой территории. Более того, сегодня из населенных армянами территорий двух наших государств самой армянской является именно Арцах. На протяжении всей истории, когда Армения подвергалась набегам разных народов, Арцах всегда сохранял, как минимум, свой полунезависимый статус.
Юридически основы права Арцаха на самоопределение просто неуязвимы. Основные условия к требованию права на самоопределение в прошлом и сегодня полностью удовлетворены.
В политическом плане у Арцаха есть переговорная предыстория более трех десятилетий, в ходе которой в какой-то момент международное сообщество устами посредников посчитало оптимальным средством мирного урегулирования вопроса свободное и непринужденное волеизъявление народа Арцаха.
Я продолжаю оставаться убежденным, что мы не исчерпали дипломатические возможности и что сегодня есть серьезнейшие проармянские альтернативы всему тому, что делают власти Армении. После 44-дневной войны дипломатия Армении практически не приложила никаких серьезных усилий для достижения проармянского результата.
Результат любых переговоров должен, как минимум, улучшить отношения сторон. Путь, который выбрали власти Армении, не может удовлетворить это условие. Возможно, подписание подобного документа установит дружественные связи между нынешними властями и Азербайджаном, но, безусловно, не может служить основой дружбы между государством Армения, армянским народом и Азербайджаном».