Լաչինի միջանցքով մարդասիրական օգնությունը դադարեցված է, քանի որ «Կարմիր խաչ»-ը որոշումներ կայացնողների հետ ընթացակարգերն է հստակեցնում
17/05/2023 11:34
Լաչինի միջանցքով մարդասիրական օգնություն չի իրականացվում, քանի որ Կարմիր խաչի միջազգային կոմիտեն որոշակի ընթացակարգեր հստակեցնելու խնդիր ունի։
«Այս պահին մարդասիրական օգնության գործողությունները դադարեցված են, քանի որ ԿԽՄԿ-ն իր մարդասիրական տեղաշարժի հետ կապված ունի որոշակի ընթացակարգեր. որոշումներ կայացնողների հետ ընթանում է երկխոսություն՝ հստակեցնելու ընթացակարգերը»,- Aysor.am-ի հետ զրույցում ասաց ԿԽՄԿ հայաստանյան գրասենյակի հաղորդակցման և կանխարգելման ծրագրերի ղեկավար Զառա Ամատունին։
Թե ինչ ընթացակագերի մասին է խոսքը՝ նա ասաց, որ ԿԽՄԿ-ն չի կարող երկխոսության մանրամասները հանրայնացնել։
Հիշեցնենք, որ ապրիլի 29-ից դադարել են Արցախից Կարմիր Խաչի միջազգային կոմիտեի միջնորդությամբ բուժառուների տեղափոխումը ՀՀ բուժհաստատություններ, ինչպես նաև դեղորայքի մատակարարումը դեպի Արցախ:

Гуманитарные перевозки по Лачинскому коридору прекращены, поскольку МККК уточняет процедуры с принимающими решения
Гуманитарные перевозки по Лачинскому коридору прекращены, поскольку Международному комитету Красного Креста (МККК) необходимо уточнить определенные процедуры.
«На данный момент гуманитарная деятельность прекращена, поскольку у МККК есть определенные процедуры, связанные с гуманитарным передвижением: с принимающими решения ведется диалог для уточнения процедур», - заявила в беседе с корреспондентом Aysor.am руководитель коммуникационных программ делегации Международного комитета Красного Креста (МККК) в Армении Зара Аматуни.
На вопрос, о каких процедурах идет речь, она сказала, что МККК не может огласить подробности переговоров.
Напомним, с 29 апреля прекращена транспортировка пациентов из Арцаха в медицинские учреждения Армении при посредничестве Международного комитета Красного Креста, а также поставка лекарственных препаратов в Арцах.