Արայիկ Հարությունյանը Սամվել Բաբայանին առաջարկել է «անդամակցել հերթական ամորֆ խորհրդակցական մարմնին»
Սամվել Բաբայանի մամուլի ծառայության փոխանցմամբ, երեկ տեղի է ունեցել Բաբայանի և Արցախի նախագահի հանդիպումը։ Հանդիպմանը, սակայն․ Արայիկ Հարությունյանը Բաբայանին պետնախարար նշանակելու հանրային պահանջը չի քննարկել, հայտնում է «Ազատությունը ռադիոկայանը»։
Փոխարենը, ըստ մամուլի ծառայության, առաջարկել է «անդամակցել հերթական ամորֆ խորհրդակցական կոլեգիալ մարմնին», որի նպատակը և գործառույթները, ինչպես պնդում են՝ անգամ Արայիկ Հարությունյանի համար պարզ չեն եղել։ Արցախի նախագահականից դեռ այս հանդիպման մասին տեղեկություն չեն տրամադրել։
Մայիսի 15-ին Ստեփանակերտի Վերածննդի հրապարակում «Միասական հայրենիք» կուսակացության ղեկավար, Արցախի անվտանգության խորհրդի նախկին քարտուղար Սամվել Բաբայանը հանրահավաք էր կազմակերպել՝ իրեն Արցախի պետնախարար նշանակելու պահանջով։
44-օրյա պատերազմից հետո Արցախի հերոսի կոչումից հրաժարված Բաբայանը հանրահավաքում պնդել էր, թե իշխանության կռիվ չի անում, արցախցիներին զգուշացրել էր, որ կարող են փախստական դառնալ՝ եթե շարունակեն դիտորդի դերում մնալ. «Գլխավոր խնդիրը նա է, որ Բրյուսելում հայտարարում են, որ Ադրբեջանը 86 հազար 600 քառակուսի կիլոմետր տարածք ունի, որտեղ և ընդգրկված ա Ղարաբաղը։ Հայաստանը ճանաչում ա այդ Ադբրեջանը։ Դա իրա իրավունքն ա»։
Բաբայանին պետնախախարար նշանակելու պահանջին ի պատասխան, նախագահ Արայիկ Հարությանը նույն օրը ֆեյսբուքյան իր էջում գրել էր, թե պատրաստ է քննարակումներ սկսել, բայց, փաստորեն, ինչպես Բաբայանի մամուլի ծառայությունն է փոխանցնում, առայժմ պետնախարարի պաշտոնի փոխարեն Արայիկ Հարությունյանը Բաբայանին կոլեգիալ մարմին է հրավիրում։
Ի՞նչ է անելու Սամվել Բաբայանն ու իր ղեկավարած «Միասնական հայրենիք» կուսակցությունը։ Մամուլի ծառայությունից փոխանցեցին, որ Բաբայանն առայժմ տասնօրյա դադար է վերցրել և բողոքի ակցիաների չի անցկացնի։ Փոխարենը ընդունել է նախագահի՝ քաղաքական կոնսուլտացիաների առաջարակը։
Պատճառը, ըստ Բաբայանի մամուլի ծառայության, հասարակական և քաղաքական ցնցումներից խուսափելն է եղել, քանի որ, ինչպես պնդեցին, մայիսի 15-ին Ստեփանկերտի Վերածննդի հրապարակում Սամվել Բաբայանի մասնակցությամբ տեղի ունեցած հանրահավաքի ժամանակ հրապարակի անմիջական հարևանությամբ իշխանությունը կենտրոնացրել էր ոստիկանական ուժեր, հրշեջ-ջրցան մեքենաներ, ինչպես նաև հատուկ ջոկատայիններ։
Սամվել Բաբայանի մամուլի ծառայության փոխանցմամբ, նախագահ Արայիկ Հարությունյանի հետ կոնսուլտացիները շարունակվելու են բացառապես Սամվել Բաբայանին պետնախարար նշանակելու հանրային պահանջի օրակարգով։

Араик Арутюнян предложил Самвелу Бабаяну «стать членом очередного аморфного совещательного органа»
Вчера состоялась встреча Самвела Бабаяна с президентом Арцаха, однако на встрече Араик Арутюнян не стал обсуждать общественное требование о назначении Бабаяна госминистром, об этом, как передает Радио Азатутюн, сообщает пресс-служба Бабаяна.
Вместо этого, по данным пресс-службы Бабаяна, Арутюнян предложил Бабаяну «стать членом очередного аморфного совещательного коллегиального органа», цель и функции которого, как утверждают, были непонятны даже Араику Арутюняну. Из офиса президента Арцаха пока не предоставили информацию об этой встрече.
15 мая на площади Возрождения в Степанакерте глава карабахской партии «Единая Родина», бывший секретарь Совета безопасности Арцаха Самвел Бабаян организовал митинг с требованием назначить его государственным министром Арцаха.
Бабаян, который после 44-днвеной войны 2020 года отказался от звания героя Арцаха, на митинге настаивал, что не ведет борьбу за власть, и предупредил жителей региона, что они могут стать беженцами, если продолжат оставаться в роли наблюдателей.
«Главная проблема в том, что в Брюсселе заявляют, что Азербайджан имеет площадь 86 тысяч 600 квадратных километров, в которую входит Карабах. Армения признает этот Азербайджан. Это ее право», - заявил он.
В ответ на требование назначить Бабаяна госминистром президент Араик Арутюнян в тот же день написал на своей странице в Facebook, что готов начать обсуждения, но фактически, по данным пресс-службы Бабаяна, пока вместо должности госминистра Араик Арутюнян приглашает Бабаяна в коллегиальный орган.
Что касается дальнейших действий Самвела Бабаяна и его партии «Единая Родина», в пресс-службе Бабаяна сообщили, что Бабаян пока взял десятидневную паузу и не будет проводить акции протеста. Сообщается, что вместо этого он принял предложение президента о политических консультациях.
Причина, как отмечают в пресс-службе Бабаяна, заключалась в том, чтобы избежать общественно-политических потрясений, поскольку, как утверждается, 15 мая во время митинга с участием Самвела Бабаяна на площади Возрождения Степанкерта власти сосредоточили силы полиции, пожарные автомобили с водометами, а также спецназ.
По сообщению пресс-службы Самвела Бабаяна, консультации с президентом Араиком Арутюняном продолжатся исключительно по повестке дня общественного требования о назначении Самвела Бабаяна госминистром.