«Հրապարակ». Արցախի նախկին պետնախարար Ռուբեն Վարդանյանը կհայտարարի նոր ճակատի մասին
«Հրապարակ» թերթը գրում է. «Չնայած ճգնաժամի խորացմանը, Արցախում ներքաղաքական զարգացումներն ակտիվ փուլ են մտել։ Այսօր՝ մայիսի 18-ին, ասուլիսով հանդես է գալու Արցախի նախկին պետնախարար Ռուբեն Վարդանյանը՝ հայտարարելով նոր ճակատի մասին։ Օրերս գրել էինք, որ Վարդանյանի նախաձեռնությամբ և ԱԺ 4 ուժերի մասնակցությամբ «Արցախի փրկության ծրագիր» է մշակվել, որը 1 ամիս առաջ ներկայացվել է Անվտանգության խորհրդին և նախագահին, իսկ մայիսի 9-ի հանրահավաքում Վարդանյանը Հարությունյանին վերջնագիր ներկայացրեց՝ կա՛մ իրագործեք ծրագիրը, կա՛մ մենք կիրականացնենք։
Ասուլիսին ևս 4 հոգի են մասնակցելու՝ նախաձեռնության ակտիվիստները, սակայն ԱԺ ուժերի ներկայացուցիչները չեն լինի, նախ՝ քանի որ այսօր սկսվում են ԱԺ նիստերը, ապա՝ որպեսզի այն չդիտարկվի որպես քաղաքական նոր կոալիցիայի մեկնարկ»։

«Грапарак»: Бывший госминистр Арцаха Рубен Варданян объявит о новом фронте
Несмотря на усугубление кризиса в Арцахе, внутриполитические процессы вошли в активный этап, пишет газета «Грапарак».
«Сегодня, 18 мая, бывший госминистр Арцаха Рубен Варданян выступит с пресс-конференцией, объявив о новом фронте. На днях мы сообщили о том, что по инициативе Рубена Варданяна и четырех парламентских сил была разработана ″программа спасения Арцаха″, которая месяц назад была представлена Совету безопасности и президенту, а на митинге 9 мая Варданян представил ультиматум Арутюняну – либо реализуйте программу, либо мы реализуем.
В пресс-конференции примут участие еще 4 человека – активисты инициативы, однако представители парламентских сил не будут присутствовать, во-первых, поскольку начинаются заседания НС, и во-вторых, чтобы это не рассматривалось как начало новой политической коалиции», - пишет газета.