Հրաժարականի դիմում ներկայացրեք, պարո´ն նախագահ. Արցախի ԱԺ նախագահը՝ Արայիկ Հարությունյանին (Տեսանյութ)
ԱՀ ԱԺ նախագահ Արթուր Թովմասյանը հայտարարությամբ է հանդես եկել ԱԺ հերթական նիստի ժամանակ։
Ուզում եմ դիմումով, կոչով, հորդորով, խնդրանքով դիմել Արցախի Հանրապետության նախագահ Արայիկ Հարությունյանին:
Դուք գիտեք, նաև վերջին հանրահավաքի ժամանակ ասել եմ, որ մասնակցել եմ բոլոր այն հանրահավաքներին, որոնց ինձ հրավիրել են:
Պարո´ն նախագահ, ես երբեք չեմ խառնվել Ձեր գործերին, դուք էլ՝ Ազգային ժողովի: Ես մոդել եմ առաջարկել, որը հետևյալն է՝ ոչ թե ամորֆ մարմին եմ առաջարկել, այլ այն մարմինը, որը մեզ փրկել է 90-ականներին, այն է՝ պաշտպանության պետական կոմիտեն: Ես երկրի նախագահին առաջարկել եմ այդ կազմում երկու մարդու ընդգրկել՝ Ռուբեն Վարդանյանին և Սամվել Բաբայանին: Ես չգիտեմ նրանց կարծիքը, շատ հնարավոր է, որ հրաժարվեն:
Ինչո՞ւ՝ հարցեր մի տվեք:
Պարո´ն նախագահ, եթե այդ մոդելը չաշխատեց, հիմա կարող է առաջին անգամ որևէ անձի ցավ պատճառեմ:
Հրաժարականի դիմում ներկայացրեք, պարո´ն նախագահ, կամ դրեք ձեր վստահության հանրաքվեն: Եթե ժողովուրդը չի վստահում, որ ընտրվել եք, ապա կհեռանաք: Սակայն, դա չի նշանակում, որ ձեր հրաժարականի դեպքում Արթուր Թովմասյանը կլինի երկրի նախագահի պաշտոնակատար: Եթե ժողովուրդը ձեզ չվստահեց՝ ես էլ եմ հեռանալու»:

Подайте в отставку, господин президент: спикер парламента Арцаха – Араику Арутюняну
Председатель Национального собрания Республики Арцах Артур Товмасян во время очередного заседания парламента выступил с заявлением.
Я хочу обратиться с призывом, советом и просьбой к президенту Республики Арцах Араику Арутюняну.
Вы знаете, я говорил и во время последнего митинга, что участвовал во всех акциях, на которые меня приглашали.
Господин президент, я никогда не вмешивался в ваши дела, а вы – в дела Национального собрания. Я предложил модель, которая заключается в следующем: нам необходим не аморфный орган, а орган, который спас нас в 90-е годы, – Государственный комитет обороны.  Я предложил президенту страны включить в состав этого органа двух человек – Рубена Варданяна и Самвела Бабаяна. Я не знаю их мнения, возможно, они не согласятся.
Почему? Не спрашивайте.
Господин президент, если эта модель не сработает, то я могу впервые причинить кому-то боль.
Подайте заявление об отставке, господин президент, или проведите референдум о доверии. Если народ не верит тому, что вы были избраны, то вам придется уйти. Однако это не означает, что в случае вашей отставки Артур Товмасян станет исполнять обязанности президента республики.