«Հրապարակ». 1000 աշխատողներ կհամալրեն գործազուրկների բանակը
«Հրապարակ» թերթը գրում է. «Մենք գրել ենք, որ Սոթքի հանքի փակվելը բացասաբար է անդրադարձել նաև «Գեոպրոմայնինգ» ընկերությանը պատկանող Արարատի ոսկու արդյունահանման կոմբինատի վրա, որի 400 աշխատողների կեսից ավելիին պատրաստվում են ազատել աշխատանքից։ Մենք տեղեկացանք, որ աշխատակիցներին արդեն ծանուցել են, որ հունիսի 15-ից չեն աշխատելու։
Կոմբինատի աշխատակիցներից մեկը մեզ պատմեց, որ ղեկավարությունը պատճառաբանել է, թե արտադրական ծավալների անկում է եղել, և հայտնի չէ՝ ինչ է սպասվում առհասարակ կոմբինատին։ Քանի որ Սոթքի բաց հանքավայրը շուրջ երկու ամիս է՝ չի աշխատում, պրոցեսը շղթայական ռեակցիայով տարածվել է ընկերության մյուս կազմակերպությունների և սպասարկող ծառայությունների ու մատակարարների վրա։ Սա նշանակում է, որ բացի Սոթքի մոտ 800 աշխատողից, 200-ից ավելի աշխատող էլ Արարատում կհամալրի գործազուրկների բանակը»։

«Грапарак»:1000 работников пополнят армию безработных
Газета «Грапарак» пишет, что закрытие Сотского золотоносного месторождения негативно отразилось на принадлежащей компании «GeoProMining» Араратской золотоизвлекательной фабрике, более половины 400 работников которой собираются уволить с работы.
«Нам сообщили, что работников уже уведомили, что с 15 июня они не будут работать. Один из работников комбината рассказал нам, что руководство объяснило это спадом производственных объемов и не известно какая судьба вообще ждет комбинат. Поскольку Сотский рудник уже два месяца не работает, этот процесс по цепочке распространился также на другие организации компании, обслуживающие службы и поставщиков. Это означает, что кроме 800 работников Сотского рудника, армию безработных пополнят также более 200 работников в Арарате», - пишет газета.