Ճանաչելով Ադրբեջանի տարածքային ամբողջականությունը՝ արձանագրում ենք այն ապօրինի ներխուժումները, որոնք տեղի են ունեցել ՀՀ նկատմամբ. Փաշինյան
24/05/2023 18:08
Բրյուսելում արձանագրվել է, որ Հայաստանը ճանաչում է Ադրբեջանի 86.600  քկմ տարածքային ամբողջականությունը և Ադրբեջանը ճանաչում է ՀՀ 29.800 քկմ տարածքային ամբողջականությունը։ Եթե որևէ մեկն ասում է, որ չենք ճանաչում Ադրբեջանի 86.600 քկմ տարածքային ամբողջականությունը, դա նշանակում է, որ չենք ճանաչում Հայաստանի՝ 29.800 քկմ տարածքային ամբողջականությունը. ԱԺ ամբիոնից հայտարարեց վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը։
«Այդպիսով հնարավորություն ենք տալիս, որ ոչ ոք այդ տարածքային ամբողջականությունը չճանաչի։ Հիմա, առնվազն բարձրագույն քաղաքական մակարդակում մենք ստեղծել ենք պարտավորություն այդ տարածքային ամբողջականությունը ճանաչելու։ Այդպիսով արձանագրում ենք այն ապօրինի ներխուժումները, որոնք տեղի են ունեցել ՀՀ նկատմամբ», - ասաց Նիկոլ Փաշինյանը։

Не признавать территориальную целостность Азербайджана в 86.600 кв. км, означает, не признавать территориальную целостность Армении в 29.800 кв. км – Никол Пашинян
24/05/2023 19:25
В Брюсселе было зафиксировано, что Армения признает территориальную целостность Азербайджана площадью 86.600 кв. километров и Азербайджан признает территориальную целостность Армении площадью 29.800 кв. километров. Если кто-то говорит, что не признает территориальную целостность Азербайджана в 86.600 кв. км, это означает, что не признает территориальную целостность Армении в 29.800 кв. км, заявил сегодня с трибуны парламента премьер-министр Никол Пашинян.
«Тем самым мы даем возможность, чтобы никто не признал эту территориальную целостность. Сейчас, как минимум на высшем политическом уровне мы создали обязательство для признания этой территориальной целостности. Таким образом мы констатируем еще раз те незаконные вторжения, те агрессии, которые совершены в отношении Армении», - сказал Никол Пашинян.