«Հրապարակ». Արցախում դեռ կան նիկոլահպատակներ, որոնք ծառայություններ են մատուցում Արցախը հանձնողին
«Հրապարակ» թերթը գրում է. «Չնայած Նիկոլ Փաշինյանը նախօրեին բացահայտ խոստովանեց, որ Արցախը ճանաչում է Ադրբեջանի կազմում, սակայն Արցախում դեռ կան նիկոլահպատակներ, որոնք ծառայություններ են մատուցում Արցախը հանձնողին։ Նախօրեի ուշ գիշերը Արցախի խորհրդարանի հրավիրած արտահերթ նիստը, որի ընթացքում համատեղ հայտարարություն ընդունվեց, Արցախի Հանրային հեռուստաընկերության կայքում տեղադրվել է մոնտաժված՝ դուրս են թողնվել Նիկոլ Փաշինյանի հասցեին կոշտ քննադատություններ հնչեցրած պատգամավորների ելույթները։
Խոսքն «Ազատ հայրենիք» իշխանական ֆրակցիայի պատգամավոր Աշոտ Դանիելյանի մասին է, ով իր ելույթում «կապիտուլյանտ» բնորոշումը տվեց, ընդ որում՝ մի քանի անգամ։
Մյուսն «Արդարություն» խմբակցության պատգամավոր Մետաքսե Հակոբյանի ելույթն է, որտեղ նա հայտարարեց, թե դեռ ապրիլի 14-ին է ասել ու հիմա էլ կրկնում է՝ «ով Արցախն Ադրբեջանի մաս ճանաչի, պետական դավաճան է»»։

«Грапарак»: В Арцахе все еще есть подданные Никола, которые оказывают услуги сдающему Арцах
Газета «Грапарак» пишет: «Хотя Никол Пашинян позавчера открыто заявил о том, что признает Арцах в составе Азербайджана, в Арцахе все еще есть подданные Никола, которые оказывают услуги сдающему Арцах. Созванное 22 мая поздно вечером внеочередное заседание парламента Арцаха, на котором было принято совместное заявление, установлено на сайте Общественного телевидения Арцаха в смонтированном варианте, нет выступлений депутатов, озвучивших резкую критику в адрес Никола Пашиняна.
Речь идет о депутате правящей фракции «Свободная Родина» Ашоте Даниеляне, который в своем выступлении несколько раз использовал характеристику «капитулянт».
Отсутствует также выступление депутата фракции «Справедливость» Метаксе Акопян, в котором она заявила, что еще 14 апреля говорила и сейчас повторяет: ″тот, кто признает Арцах в составе Азербайджана, – предатель государства"».