Ադրբեջանը առանց որևէ տարբերակի ճանաչում է Հայաստանի լիակատար ինքնիշխանությունը այդ տարածքի նկատմամբ. Պուտինը՝ Փաշինյանին
25/05/2023 22:52
Ռուսաստանը չի փոխել իր դիրքորոշումը Լաչինի միջանցքի հարցում, հայտարարել է ՌԴ նախագահ Վլադիմիր Պուտինը Հայաստանի վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանի հետ հանդիպման ժամանակ։
«Դուք գիտեք մեր դիրքորոշումը Լաչինի միջանցքի հարցով մեր եռակողմ հայտարարության վերաբերյալ։ Մենք երբեք չենք փոխել մեր դիրքորոշումն այս հարցում։ Եվ դուք գիտեք, որ թե՛ մեր հայ ընկերների, թե՛ Ադրբեջանի հետ քննարկումներում մենք միշտ հավատարիմ ենք եղել և հիմա էլ հավատարիմ ենք հենց այս դիրքորոշմանը։ Ամեն ինչ պետք է համապատասխանի մեր այս եռակողմ հայտարարության ոգուն ու տառին։ Մեր դիրքորոշումն այստեղ չի փոխվել»,- ասել է Պուտինը։
Նա նշել է. «Տրանսպորտային ուղիների՝ և՛ երկաթուղիների, և՛ հնարավոր ավտոճանապարհների կառուցման վերաբերյալ մեր դիրքորոշումը նույնպես անփոփոխ է»։
«Եվ հիմա, ադրբեջանական պատվիրակության հետ երկկողմ շփման ընթացքում, մենք նույնպես խոսել ենք այս մասին։ Բայց պետք է ասել, որ ադրբեջանական կողմը նույնպես հաստատում է, որ Ադրբեջանն այս հարցում փոփոխություններ չունի, նրանք առանց որևէ տարբերակի ճանաչում են Հայաստանի ամբողջական ինքնիշխանությունը այս տարածքի նկատմամբ և ինչ-որ կրկնակի, եռակի մեկնաբանությունները հնարավոր ապաշրջափակման հարցով հիմքեր չունեն», - ասել է Պուտինը։

Азербайджан без всяких вариантов признает полный суверенитет Армении над этой территорией – Путин Пашиняну
25/05/2023 22:46
Россия не меняла своей позиции относительно Лачинского коридора, заявил президент РФ Владимир Путин на встрече с премьер-министром Армении Николом Пашиняном.
«Вы знаете нашу позицию по поводу нашего трехстороннего заявления – в отношении Лачинского коридора. Мы никогда не меняли своей позиции на этот счёт. И Вы знаете, что в дискуссии и с нашими армянскими друзьями, и с Азербайджаном мы всегда придерживались и сейчас придерживаемся именно этой позиции. Все должны быть в соответствии с духом и буквой этого нашего трёхстороннего заявления. Наша позиция здесь не менялась», - сказал Путин.
Он отметил: «По поводу разблокирования транспортных направлений, сообщений – и железнодорожных, и возможного строительства автомобильных дорог – наша позиция тоже неизменна».
«И сейчас в двустороннем контакте с азербайджанской делегацией и мы об этом сказали. Но надо сказать, что и азербайджанская сторона подтверждает, что никаких изменений на этот счёт у Азербайджана нет, они без всяких вариантов признают полный суверенитет Армении над этой территорией, и какая-то двойная, тройная трактовка всего, что связано с возможной разблокировкой транспортного сообщения, она не имеет под собой никаких оснований», - сказал Путин.