Իշխանական պատգամավորներից մեկն ինձ խնդրեց անկլավների մասին չխոսել՝ ասելով, թե այդ հարցը լուծված է. Մամիջանյան
25/05/2023 12:03
Հանրապետական կուսակցության թողած բանակցային ժառանգության մեջ անկլավների մասին երբևէ որևէ հիշատակում չի եղել, լրագրողների հետ զրույցում ասաց ԱԺ «Պատիվ ունեմ» խմբակցության ղեկավար Հայկ Մամիջանյանը։
«Արդեն այս խորհրդարանի գումարման ընթացքում մի անգամ իշխանական պատգամավորներից մեկն ինձ խնդրեց անկլավների հետ կապված այս պահին միջազգային և տեղական հարթակներում չխոսել՝ վստահեցնելով, որ այդ հարցը լուծված է և ավելորդ անգամ այն շրջանառել անհրաժեշտ չէ։ Հիմա մենք համոզվում ենք, որ անկլավների հարցը լուծված է ասելով՝ իրենք պատկերացնում էին խիստ հակառակ, այն է՝ ՀՀ-ի համար չարիք հանդիսացող լուծումը», - ասաց Մամիջանյանը։
Խոսելով ինքնորոշման իրավունքի մասին՝ պատգամավորն ասաց, թե որևէ մեկը չփորձի աշխարհաքաղաքական բարդ իրավիճակը բերել որպես պատճառ՝ ինքնորոշման իրավունքի չիրացման կամ դրա ուղղությամբ ոչինչ չանելու հետ կապված։

Один из депутатов правящей фракции попросил меня не говорить об анклавах, заверив, что этот вопрос решен – Айк Мамиджанян
25/05/2023 13:45
В оставленном Республиканской партией Армении переговорном наследии никогда не было какого-либо упоминания об анклавах, заявил в беседе с журналистами руководитель парламентской фракции «Честь имею» Айк Мамиджанян.
«Уже в Национальном Собрании этого созыва один из депутатов правящей фракции попросил меня не говорить об анклавах на международных и местных площадках, заверив, что этот вопрос решен и нет необходимости лишний раз муссировать его. Сейчас мы убеждаемся, что, говоря о решённости вопроса анклавов, они представляли полностью противоположное, в частности решение, которое является злом для Армении», - сказал Айк Мамиджанян.
Касаясь права на самоопределение, депутат заявил: пусть никто не пытается приводить в качестве причины сложную геополитическую ситуацию для оправдания отказа от реализации права на самоопределение или отсутствия действий в этом направлении.