«Փաստ». Փաշինյանի հայտարարությունից հետո ՔՊ-ականներից շատերը սարսափած են, բայց ոչ թե Արցախի կամ Հայաստանի, այլ իրենց մշուշոտ հեռանկարից
25/05/2023 09:57
«Փաստ» թերթը գրում է. «Վերջին մի քանի օրերին ՔՊ-ում գերլարված, թեժ մթնոլորտ է: Բանն այն է, որ Նիկոլ Փաշինյանի՝ Արցախից ու «անկլավներից» հրաժարվելու բաց հայտարարությունից հետո ՔՊ-ականներից շատերը սարսափած են, բայց ոչ թե Արցախի կամ Հայաստանի, այլ իրենց մշուշոտ հեռանկարից: Մեր իշխանական աղբյուրը փոխանցում է, որ Նիկոլ Փաշինյանն իր խորհրդարանական խմբակցության անդամներին հանձնարարել է հերթով, կարգով, շարքով իր հայտարարություններն անվերապահորեն պաշտպանելու մասին հայտարարություններ անել: Մի քանիսն արդեն աչքի ընկել են «հունանավետիսյանությամբ»՝ ընդհուպ հասնելով այնպիսի անհեթեթ ծայրահեղությունների, ինչպես, օրինակ՝ արցախահայությանը Գլենդելում կամ Ավստրալիայում ապրող հայերի հետ համեմատելը:
Սակայն, մեր տեղեկություններով, շատերը խուսափում են և աշխատում են այս օրերին մաքսիմալ ստվերում մնալ: Մի շարք քպականներ նեղ շրջապատում ասել են, թե ցանկություն չունեն պատասխանատվություն կրել նման կապիտուլ յացիոն գործողությունների համար: Ավելին, մեր աղբյուրի փոխանցմամբ, նրանք անհանգստացած են ոչ միայն նրա համար, որ Նիկոլ Փաշինյանի հետ միասին պատասխան են տալու, այլև նրա համար, որ մի օր կարող է արթնանան ու պարզեն, որ այլևս իշխանություն չունեն, մնացել են անհենարան ու «անտեր»:
Մեր տեղեկություններով, որոշ պաշտոնյաներ ու պատգամավորներ ցանկանում են հրաժարվել պաշտոնից կամ մանդատից, սակայն վախենում են, քանի որ գիտեն՝ Նիկոլ Փաշինյանը բոլորի վրա «կոմպրոմատներ» ունի և ամեն քայլի կդիմի՝ միայն թե հեռացողներ չլինեն: Ի դեպ, կան կարծիքներ, որ այդ ծանր մթնոլորտի հետևանքն էր նաև հերթական սադրանքը, որ քպականները երեկ իրականացրեցին խորհրդարանում»։

«Паст»: После заявлений Пашиняна многие члены «Гражданского договора» в ужасе, но не из-за Армении и Арцаха, а своей туманной перспективы
25/05/2023 11:23
В последние несколько дней в «Гражданском договоре» сформировалась очень напряженная, жаркая атмосфера. Дело в том, что после открытого заявления Никола Пашиняна об отказе от Арцаха и «анклавов» многие из членов «Гражданского договора» в ужасе, но не из-за Армении и Арцаха, а своей туманной перспективы, пишет газета «Паст».
«Как передают наши источники во власти, Никол Пашинян поручил членам своей парламентской фракции по очереди выступать с заявлениями о поддержке его позиций. Некоторые из них уже бросились в глаза своим ″унанаветисянством ″, дойдя вплоть до таких крайностей, как например сравнение арцахских армян с живущими в Глендейле или Австралии армянами.
Однако, по нашим сведениям, многие в эти дни стараются оставаться в тени. Ряд членов ″Гражданского договора″ заявили в узком кругу, что у них нет желания брать на себя ответственность за подобные капитулянтские действия. Более того, наш источник сообщил, что они обеспокоены не только тем, что понесут ответ вместе с Николом Пашиняном, но и тем, что однажды могут проснуться и выяснится, что у них больше нет власти, остались без опоры и без хозяина.
По нашим сведениям, некоторые депутаты и чиновники хотят отказаться от должности или мандата, однако боятся, поскольку знают, что у Никола Пашиняна есть ″компромат″ на всех и он пойдет на любой шаг, чтобы не было покидающих. Кстати, есть мнения, что вчерашняя очередная провокация ″Гражданского договора″ в парламенте также является следствием этой тяжелой атмосферы», - пишет газета.