«Քննարկել են Լեռնային Ղարաբաղի ժողովրդի իրավունքների և անվտանգության խնդիրների հասցեագրմանը վերաբերող հարցեր»․ Փաշինյանը հանդիպել է ԵԱՀԿ ՄԽ ամերիկացի համանախագահի հետ
26/05/2023 19:08
Վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանն ընդունել է ԱՄՆ Կովկասյան բանակցությունների հարցերով ավագ խորհրդական, ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահ Լուիս Բոնոյին, հայտնում են կառավարությունից։
«Զրուցակիցները քննարկել են Հայաստանի և Ադրբեջանի միջև հարաբերությունների կարգավորման գործընթացին, Ադրբեջանի կողմից Լաչինի միջանցքի ապօրինի շրջափակման հետևանքով Լեռնային Ղարաբաղում ստեղծված հումանիտար ճգնաժամին, միջազգայնորեն երաշխավորված երկխոսության մեխանիզմի ներքո Լեռնային Ղարաբաղի ժողովրդի իրավունքների և անվտանգության խնդիրների հասցեագրմանը վերաբերող հարցեր:
Վարչապետը ներկայացրել է առկա առանցքային խնդիրների կարգավորման հարցում հայկական կողմի մոտեցումները»,- նշված է հաղորդագրությունում:

Никол Пашинян и американский сопредседатель МГ ОБСЕ обсудили урегулирование армяно-азербайджанских отношений
26/05/2023 19:38
Премьер-министр Никол Пашинян принял американского сопредседателя Минской группы ОБСЕ, старшего советника по переговорам на Кавказе Луиса Боно, сообщает пресс-служба правительства Армении.
Собеседники обсудили вопросы, связанные с процессом урегулирования отношений между Арменией и Азербайджаном, гуманитарным кризисом, возникшим в Нагорном Карабахе вследствие незаконного блокирования Азербайджаном Лачинского коридора, решением вопросов прав и безопасности народа Нагорного Карабаха в рамках международного механизма диалога.
Премьер-министр представил подходы армянской стороны по урегулированию существующих ключевых вопросов.