Հայաստանի համար կարմիր գիծ է էքստերիտորիալ որևէ ճանապարհի տրամադրումը. Արթուր Հովհաննիսյան
Հայկական կողմն առաջին անգամ է լսում, որ Ռուսաստանն աջակցում է Ալիևի կողմից հնչեցված «Զանգեզուրի միջանցքի» գաղափարին, լրագրողների հետ ճեպազրույցում ասաց «Քաղաքացիական պայմանագիր» խմբակցութան քարտուղար Արթուր Հովհաննիսյանը:
«Քանի որ հետո Ալիևը նշեց, որ ինքը նկատի չի առնում էքստերիտորիալ ինչ-որ տարածք, բնականաբար, բանակցային գործընթացի հետագա փուլերում տերմինաբանության առումով կմոտարկենք մեր մոտեցումները»,- նշեց նա:
ՔՊ-ականը նշեց, թե բազմիցս են ասել, որ իրենց համար կարմիր գիծ է միջանցքի հարցը:
«Երեկվա հանդիպման ընթացքում դա վերահաստատվեց ևս մեկ անգամ»,- ասաց Հովհաննիսյանը:
ՔՊ խմբակցության քարտուղարն ընդգծեց` Հայաստանի համար կարմիր գիծ է էքստերիտորիալ որևէ ճանապարհի տրամադրումը:
«Ալիևը իր խոսքում  նշեց, որ որևէ տարածքային պահանջ չունի Հայաստանի նկատմամբ ու նկատի չունի սուվերենությունից դուրս գտնվող ճանապարհը: Այս տրամաբնության մեջ մենք պետք է շարժվենք առաջ»,- հավելեց ՔՊ-ականը:

Артур Ованнисян: Предоставление какой-либо экстерриториальной дороги – красная линия для Армении
Армянская стороны впервые слышит, что Россия поддерживает озвученную Алиевым идею о «Зангезурском коридоре», заявил сегодня в беседе с журналистами секретарь правящей фракции «Гражданский договор» Артур Ованнисян.
«Поскольку потом Алиев отметил, что он не имеет в виду какую-то экстерриториальный коридор, естественно, мы сблизим наши подходы в плане терминологии на следующих этапах переговорного процесса», - отметил он.
Артур Ованнисян отметил, что они неоднократно заявляли, что вопрос коридора является для них красной линией.
«В ходе вчерашней встречи это было подтверждено еще раз», - сказал депутат.
Секретарь фракции «Гражданский договор» подчеркнул, что предоставление какой-либо экстерриториальной дороги – красная линия для Армении.
«Алиев в своем слове отметил, что у него нет территориальных претензий к Армении и не имеет в виду дорогу, которая не находится под суверенитетом Армении. Мы должны двигаться вперед по этой логике», - добавил депутат.