Փոփոխված հանգամանքները տեսանելի ապագայում հնարավորություն են տալիս Հայաստանի և Ադրբեջանի միջև խաղաղության պայմանագիր կնքել. Պեսկով
26/05/2023 14:12
Ներկա հանգամանքները թույլ են տալիս ակնկալել տեսանելի ապագայում Ադրբեջանի և Հայաստանի միջև խաղաղության պայմանագրի կնքման հնարավորությունը, սակայն գլխավորը ոչ թե ժամանակը, այլ բոլոր հարցերի վերջնական լուծումն է։ Այս մասին լրագրողներին հայտնել է ՌԴ նախագահի մամուլի քարտուղար Դմիտրի Պեսկովը։
Նա հայտնել է, որ հաջորդ շաբաթվա վերջին Մոսկվայում կհավաքվեն Ադրբեջանի, Հայաստանի և Ռուսաստանի ներկայացուցիչները՝ քննարկելու կողմերի միջև առկա խնդիրները։
«Ինչպես ասվեց երեկ հանդիպման ժամանակ, հանգամանքները փոխվել են շատ առումներով, և իրականում հայեցակարգային առումով այս փոփոխված հանգամանքները թույլ են տալիս տեսանելի ապագայում խաղաղության պայմանագիր կնքել», - ասել է Պեսկովը։

Поменявшиеся обстоятельства позволяют в обозримой перспективе выйти на подписание мирного договора между Арменией и Азербайджаном – Песков
26/05/2023 14:08
Сложившиеся обстоятельства позволяют рассчитывать на возможность заключения мирного договора между Азербайджаном и Арменией в обозримой перспективе, но главное не время, а окончательное решение всех вопросов. Об этом журналистам в пятницу заявил пресс-секретарь президента РФ Дмитрий Песков.
Он сказал, что представители Азербайджана, Армении и РФ соберутся в конце следующей недели в Москве для обсуждения имеющихся между сторонами вопросов.
«Как говорилось вчера на встрече, сейчас во многом поменялись обстоятельства, и фактически, концептуально эти поменявшиеся обстоятельства позволяют уже в обозримой перспективе выйти на подписание мирного договора», - заявил Песков.