Փաշինյանն ուզում է, որ հայ ժողովուրդը դառնա կուզիկ, թուրքական օրակարգ սպասարկող. Շարմազանով (Տեսանյութ)
27/05/2023 18:16
Աշխարհաքաղաքական խաղացողների, թուրք-ադրբեջանական տանդեմի, Փաշինյանի և իր խմբակի նպատակն է մեզ զրկել մեր գենետիկ կոդից, համոզել, որ 30 տարվա պայքարը զուր էր. պատահական ուղերձներ չէին օրակարգ բերում՝ «պայքար հանուն ոչնչի», «զոհեր հանուն ոչնչի», «ինչ էլ լինի մեզ պարտված չենք համարելու»․․․  Փաշինյանն ուզում է, որ հայ ժողովուրդը լինի ոչ թե դերակատար, թելադրող, այլ՝ կուզիկ, թուրքական օրակարգ սպասարկող,- Aysor.am-ի «Հարցեր կան» հաղորդմանը  նշել է ՀՀԿ Գործադիր մարմնի անդամ Էդուարդ Շարմազանովը։
«Չգիտեմ՝ հանրության քանի տոկոսն է գիտակցում, որ բոլոր գծերը հատվել են։ Եթե այսքանից հետո Նիկոլ Փաշինյանը դեռ վարչապետ է, Ալիևի մոտ ճանաչում է Արցախը Ադրբեջան, ուրեմն ոչ միայն ընդդիմությունն է պարտվել, այլ նաև հայ ժողովուրդը»,- ընդգծել է նա։
Շարմազանովի խոսքով՝ ՔՊ-ի ջանքերը՝ համոզել հանրությանը, թե ամեն ինչ վերջացած է, ճիշտը հանձնվելն է, հաջողությամբ չեն պսակվելու։
«Մենք պետք է միասնաբար ծրագիր մշակենք, իմաստ չունի փողոց դուրս գալ՝ դուրս գալու համար։ Տարերային շարժումը մեկ-երկու օրից մարելու է։ Մենք մեր գործողություններով պետք է ապացուցենք, որ Հայաստանն ու հայ ժողովուրդը Արցախից չեն հրաժարվել և որ Փաշինյանն ու իր խմբակը լեգիտիմ չեն, չեն սպասարկում հայ ժողովրդի շահերը»,- ասել է Էդուարդ Շարմազանովը։
ՀՀ ԱԺ նախկին փոխնախագահն ընդգծել է նաև՝ Փաշինյանի ռեյտինգն իջել, հասել է պատմական մինիմումի, բայց աղետը քաոսով չպետք է փոխարինել. կապիտուլյանտների այլընտրանքը պետք է լինի ազգային-պետական մտածողությամբ իշխանությունը։

Пашинян хочет, чтобы армянский народ сгорбится, стал обслуживающим турецкую повестку – Эдуард Шармазанов
27/05/2023 21:22
Цель геополитических акторов, турецко-азербайджанского тандема, Пашиняна и его хунты – лишить нас генетического кода, убедить нас, что 30-летняя борьба была напрасной: в их повестке не было ничего случайного, они говорили – «погибшие во имя ничего», «что бы ни случилось, не будем считать себя проигравшими»… Пашинян хочет, чтобы армянский народ был не фактором, диктующим, борцом, а сгорбился, стал обслуживающим турецкую повестку, заявил в эфире программы «Есть вопросы» Aysor.am член исполнительного органа Республиканской партии Армении Эдуард Шармазанов.
«Не знаю, сколько процентов общества осознают, что все линии пересечены. Если после всего этого Никол Пашинян все еще занимает пост премьер-министра, признает Арцах Азербайджаном перед Алиевым, значит, проиграла не только оппозиция, но и армянский народ», - подчеркнул он.
По словам Шармазанова, усилия «Гражданского договора» – убедить общество, что все закончено, не нужно бороться, лучше сдаться, не достигнут успеха.
«Мы должны совместно разработать программу, не имеет смысла выходить на улицу только для того, чтобы выйти. Стихийное движение потухнет через один-два дня. Мы своими действиями должны доказать, что Армения и армянский народ не отказались от Арцаха и Пашинян его хунта – нелегитимны, не обслуживают интересы армянского народа», - сказал Эдуард Шармазанов.
Бывший вице-спикер парламента подчеркнул также, что рейтинг Пашиняна снизился, достиг исторического минимума, но катастрофу нельзя менять на хаос: альтернативой капитулянтам должна быть власть с национально-государственным мышлением.