Ռուսասատանի Դաշնությունը հյուպատոսություն կբացի Սյունիքում
Ռուսասատանի Դաշնությունը Սյունիքում կբացի հյուպատոսություն, համաձայնությունը ձեռք է բերվել Փաշինյան-Պուտին վերջին երկկողմ հանդիպման ժամանակ, տեղեկացնում է «Ալֆա նյուզ»-ը։
Մայիսի 25-ին Մոսկվայում կայացած Փաշինյան-Պուտին երկկողմ հանդիպման ընթացքում հայկական կողմը հավանություն է տվել ռուսական կողմին Սյունիքում հիմնելու հյուպատոսություն։
Այդ մասին հայտնել է ՌԴ ԱԳՆ-ի ԱՊՀ երկրների 4-րդ դեպարտամենտի փոխտնօրեն Սերգեյ Պալտովը՝ Մոկվայում հայ-ռուսական փորձագիտական կլոր սեղանի ժամանակ։
Ռուս դիվանագետից լրատվամիջոցը տեղեկացել է, որ որոշում է կայացվել հյուպատոսության հիմնման գործընթացին գնալ ոչ թե երկար պետական ընթացակարգերով, որը կպահանջի նվազագույնը մեկ տարի, այլ հեշտացված ճանապարհով․
«Որոշվել է ուղարկել այնտեղ մարդկանց, որպեսզի նրանք արդեն տեղում սկսեն աշխատել և իրենց ներդրումն ունենան ոչ միայն հայ-ռուսական բարեկամության պահպանման, այլև Հայաստանի այդ կարևոր ռազմավարական նշանակություն ունեցող տարածաշրջանի անվտանգության գործում։ Հույս ունեմ, որ հունիսին մեր այցը արդյունքներ կտա»,- նշել է Սերգեյ Պալտովը։

Российская Федерация откроет консульство в Сюнике
Российская Федерация откроет консульство в Сюнике․ Такая договоренность была достигнута в ходе последней двусторонней встречи премьера Армении Никола Пашиняна и президента РФ Владимира Путина.
Об этом в ходе армяно-российского экспертного круглого стола в Москве сообщил заместитель директора 4-го департамента стран СНГ МИД России Сергей Палтов.
«В ходе состоявшейся 25 мая в Москве двусторонней встречи Пашинян-Путин армянская сторона одобрила открытие российской стороной консульства в Сюнике», - сказал он.
По словам российского дипломата, было принято решение не проходить в процессе создания консульства длительные государственные процедуры, которые потребуют не менее года, а пойти по упрощенному пути.
«Принято решение направить туда людей, чтобы они уже там на месте начали работать и внесли свой вклад не только в сохранение армяно-российской дружбы, но и в безопасность этого стратегически важного региона Армении. Надеюсь, наш визит в июне будет результативным», — отметил Сергей Платов.