Գնաճը 3.2 տոկոս է. որոշակի կայունացում է նկատվում. Նիկոլ Փաշինյան
Հայաստանում առաջին եռամսյակում տնտեսական բարձր աճ է գրանցվել, ԱԺ-ում 2022 թվականի պետական բյուջեի կատարման մասին տարեկան հաշվետվության քննարկման ժամանակ հայտարարեց վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը:
«ՀՆԱ-ի 12,1 տոկոս աճ ունենք, սա ոչ թե տնտեսական ակտիվության ցուցանիշն է, այլ հաշվարկված ՀՆԱ-ի աճն է, իսկ ապրիլ ամսի տնտեսական ակտիվության ցուցանիշը կազմել է 12,1 տոկոս, որն էլի կարևոր ցուցանիշ է», - նշեց նա:
Գնաճը 3.2 տոկոս է: Ըստ վարչապետի`գնաճի որոշակի կայունացում է նկատվում:
«Ապրիլի դրությամբ գնաճը վերադարձել է բյուջեով կանխատեսված ու նախատեսված ցուցանիշներին ու, հույս ունենք, որ այս դինամիկան կպահպանվի», - նշեց վարչապետը:
Նիկոլ Փաշինյանն ասաց, թե աշխատող մարդու համար կարողացել են գնաճը ոչ միայն կոմպենսացնել, այլև՝ աշխատավարձի աճ ապահովել: Ֆինանսների նախարարության տեղեկատվության համաձայն՝ իրական աշխատավարձն աճել է 6.3 տոկոսով:

Инфляция составляет 3.2%, наблюдается определенная стабилизация – Никол Пашинян
В первом квартале 2023 года в Армении зафиксирован высокий экономический рост, заявил сегодня в парламенте в ходе премьер-министр Никол Пашинян в ходе обсуждения отчета об исполнении государственного бюджета на 2022 год.
«12,1% процентный рост ВВП – это не показатель экономической активности, а рассчитанный рост ВВП, а показатель экономической активности в апреле составил 12,1%. Это очень важный показатель», - отметил он.
Инфляция составила 3.2%. По словам премьер-министра наблюдается определенная стабилизация.
«По состоянию на апрель инфляция вернулась к прогнозируемым бюджетом показателям, надеемся, что эта динамика сохранится», - отметил премьер.
Никол Пашинян сказал, что им удалось не только компенсировать инфляцию, но и обеспечить рост зарплаты. Согласно данным министерства финансов, реальная зарплата увеличилась на 6.3%.