Հայաստանի պատմության մեջ առաջին անգամ օտարերկրյա ուղղակի ներդրումների ծավալը կազմել է մոտ 1մլրդ դոլար. Քերոբյան
30/05/2023 11:44
Օտարերկրյա ուղղակի ներդրումների ծավալը Հայաստանի պատմության մեջ առաջին անգամ կազմել է մոտ 1մլրդ դոլար, որը մեր համախառն ներքին արդյունքի 5.13 տոկոսն է, խորհրդարանում 2022-ի բյուջեի արդյունքները քննարկելիս ասաց ՀՀ էկոնոմիկայի նախարար Վահան Քերոբյանը։
«Նախապես պլանավորած 42 մլրդի փոխարեն 53 մլրդ 116 մլն դրամի կատարողական ենք ունեցել», - նկատեց Քերոբյանը։
Անդրադառնալով զբոսաշրջությանը՝ նախարարը նշեց, թե նախորդ տարի Հայաստան է եկել 1 մլն 660 հազար զբոսաշրջիկ։
«Կատարվել են զգալի ներդրումներ ենթակառուցվածքների մեջ։ Մոտ 20 զբոսաշրջային կլաստերի զարգացման ծրագիր է պատրաստվում, որը հաջորդ տարիների միջնաժամկետ ծախսերի ծրագրով հաստատվել է», - ասաց Վահան Քերոբյանը։

Впервые в истории Армении объем прямых инвестиций составил $1 млрд – Ваан Керобян
Объем прямых иностранных инвестиций в Армению впервые в истории составил в 1 млрд. долларов, что составляет около 5,13% от ВВП, заявил сегодня в парламенте министр экономики Ваан Керобян на слушаниях по выполнению госбюджета за 2022 год, проходящих в парламенте в ходе обсуждения отчета об исполнении государственного бюджета на 2022 год.
«Вместо запланированных 42 млрд. наша исполнительная составила 53 млрд. 116 млн. драмов», - сказал министр.
Касаясь сферы туризма, Ваан Керобян отметил, что в прошлом году Армению посетили 1 млн. 660 тысяч туристов.
«Осуществлены значительные инвестиции в инфраструктуры. Подготавливается программа развития порядка 20 туристических кластеров, которая утверждена программой среднесрочных расходов на предстоящие годы», - сказал министр экономики.