Զիջումները, այն էլ գրեթե անդառնալի, սպառնալիքները չեզոքացնող արժեք չունեն․ Գևորգ Դանիելյան
Եթե հայ մարդուն պատմությունը ոչինչ էլ սովորեցրած չլիներ (թեպետ` բազմիցս է դասեր տվել ու տալիս), միևնույն է՝ կան աքսիոմատիկ ճշմարտություններ, որոնցից շեղվելը միայն կործանարար հետևանքների է հասցնում, ֆեյսբուքյան էջում գրել է ՀՀ արդարադատության նախկին նախարար Գևորգ Դանիելյանը։
«Եթե հակառակորդը զբաղված է միայն ագրեսիաներ իրագործելով, հընթացս անվերջ ու չհստակեցված ախորժակով ուղեկցվող սպառնալիքներով, այդ թվում՝ պատմական հանրահայտ փաստերը մոռանալու պահանջով, ապա զիջումները, այլն էլ գրեթե անդառնալի, ոչ մի պարագայում այդ սպառնալիքները չեզոքացնող արժեք չունեն: Հենց այս պահին Հայաստանի սահմանամերձ բնակավայրերից հայտնի ռազմական գործողությունների արդյունքում միայն ներքին տեղահանվածների թիվը գերազանցում է 8 հազարը, էլ ավելի մեծաքանակ է Արցախի զավթված տարածքներից հարկադիր տեղահանվածների թիվը և այլն:
Ճիշտ հակառակը՝ ագրեսորը ձեռք է բերում սանձարձակ ինքնավստահություն և թելադրում նորանոր պայմաններ, իսկ միջազգային հանրույթ կոչվածն էլ մտածում է, որ գլուխը, այդպիսով, ազատում է գլխացավանքից: Մենք հարևան երկրների նույնաբնույթ իրադարձությունների առնչությամբ կարողանում ենք խելամիտ դատողություններ անել, առավել ևս այդ որակները չպետք է կորցնենք, երբ խոսքը վերաբերում է հենց մեր Երկրին: Եզրակացությունը մեկն է՝ չգնալ որևէ միակողմանի զիջման, նախապատվությունը տալ փոխշահավետ քաղաքականությանը՝ գործելով միայն իրավունքի գերակայությամբ թելադրված Հիմնական օրենքի դրույթներով:
«Հայաքվե» քաղաքացիական օրենսդրական նախաձեռնությունը հենց այդ առաքելության առանցքում է ...», - գրել է նա։

Уступки, причем, почти необратимые, не могут нейтрализовать угрозы – Геворк Даниелян
Если даже история ничему не научила армянина (хотя неоднократно давала и дает уроки), все равно, есть аксиоматические истины, отклонение от которых приводит только к губительным последствиям, написал на своей странице в Facebook бывший министр юстиции Геворк Даниелян.
«Если противник занимается только осуществлением агрессий, которые по ходу сопровождаются угрозами, постоянным неуемным аппетитом, в том числе требованием забыть исторические факты, то уступки, причем почти необратимые, ни в коем случае не имеют значения для нейтрализации этих угрозы. Прямо сейчас только число внутренне перемещенных лиц из приграничных населенных пунктов Армении в результате известных военных действий превышает 8 тысяч, а число вынужденных переселенцев из оккупированных территорий Арцаха еще больше.
В противовес этому, агрессор приобретает разнузданную самоуверенность и диктует новые условия, а так называемое международное сообщество думает, что таким образом избавляет себя от головной боли. В случае аналогичных событий в соседних странах нам удается делать разумные суждения, тем более, мы не должны терять этих качеств, когда речь касается нашей страны. Вывод один – не идти на какую-либо одностороннюю уступку, отдавать предпочтение взаимовыгодной политике, действуя только в соответствии с положениями Основного закона, верховенства права.
Гражданская законодательная инициатива «Свободный Арцах – голос армянина» именно в ключе этой миссии…», - написал он.