Հայաստանն ինտերնետի հասանելիության տեսանկյունից բավականին լավ դիրքերում է. Հակոբ Արշակյան
ՀՀ ԱԺ նախագահի տեղակալ Հակոբ Արշակյանը հունիսի 6-ին մասնակցել է «Ապահովելով հասանելիություն բոլորին՝ Եվրոպա եւ տարածաշրջան» խորագրով Կապի եվրոպական գագաթնաժողովին:
ԱԺ փոխնախագահն անդրադարձել է ինտերնետի կարեւորությանը, հնարավորություններին եւ մարտահրավերներին: «Վերջին քսան տարիների ընթացքում մարդկությունը զգալի մարտահրավերներ է հաղթահարել եւ նոր տեխնոլոգիական հեղափոխություն է իրականացրել ու այսօր ականատեսն ենք համակարգչային տեխնոլոգիաներով ու ինտերնետի միջոցով կառավարվող մեքենաների ու անօդաչու թռչող սարքերի, տեղեկատվության լայն հասանելիության»,- ասել է Հակոբ Արշակյանը՝ հավելելով, որ այս առաջընթացը ստեղծում է ինչպես մեծ հնարավորություններ, այնպես էլ լուրջ մարտահրավերներ:
Խոսելով հնարավորությունների մասին՝ նա արձանագրել է, որ ինտերնետի հասանելիությունը մարդկությանը տվել է այլընտրանքային կրթություն ստանալու, նոր տեխնոլոգիաների միջոցով կրթության հասանելիության մեծ հնարավորություններ, ինչը նախկինում դժվար էր պատկերացնել: ԱԺ նախագահի տեղակալն ինտերնետի եւ տեխնոլոգիաների զարգացման համատեքստում խոսել է նաեւ տրանսպորտային ու լոգիստիկ համակարգերի զարգացման կարեւորության մասին: «Ունենալով գլոբալ տեղորոշման համակարգեր, ինտերնետ` այժմ կարելի է աշխարհի ցանկացած կետում կողմնորոշվել»,- արձանագրել է նա:
Հակոբ Արշակյանի համոզմամբ՝ Հայաստանն ինտերնետի հասանելիության տեսանկյունից բավականին լավ դիրքերում է ամբողջ աշխարհում. դրա մասին են վկայում նաեւ զբոսաշրջիկների արձագանքները: Նրա խոսքով սա ազդում է թե՛ մեր երկրի վարկանիշի, թե՛ զբոսաշրջության զարգացման, թե՛ մարդկանց կյանքի որակի վրա:
Անդրադառնալով մարտահրավերներին՝ նա կարծիք է հայտնել, որ դրանք առկա են թե՛ Հայաստանում, թե՛ ամբողջ աշխարհում: Այս համատեքստում ԱԺ փոխնախագահը խոսել է տեղեկատվական անվտանգության, ինտերնետի հասանելիության հարցում երեխաների համար որոշակի սահմանափակումների վերաբերյալ: Խորհրդարանի փոխխոսնակը նշել է, որ այս առումով օրենսդրական մակարդակում աշխատանք է տարվում՝ ընտանիքների, երեխաների, դպրոցների եւ որոշակի խմբերի համար անհրաժեշտ գործիքակազմ ստեղծելու նպատակով:
Կառավարության 2021-2026 թթ. ծրագրում բնակավայրերի 80 տոկոսը լայնաշերտ ինտերնետով ապահովելու նպատակ կա. այս մասին բարձրաձայնել է ՀՀ բարձր տեխնոլոգիական արդյունաբերության փոխնախարար Ավետ Պողոսյանը: Նա հավելել է, որ այժմ արդեն 66,6 տոկոսն ապահովված է լայնաշերտ ինտերնետով, ինչը ներառում է բնակչության 96 տոկոսը: Ըստ փոխնախարարի՝ դա բավականին լավ ցուցանիշ է:
Միջոցառման մասնակիցներին օնլայն ողջունել է համաշխարհային «Ինտերնետ հասարակություն» կազմակերպության վաստակավոր տեխնոլոգ Միչուկի Մուանգին: Հայաստանում ինտերնետի հասանելիության խնդիրների մասին խոսել է նաեւ «Ինտերնետ հասարակության Հայաստան հատված» հասարակական կազմակերպության նախագահ Իգոր Մկրտումյանը:
Երկօրյա գագաթնաժողովի նպատակն է համախմբել մասնագետներին եւ շահագրգիռ կառույցներին Հայաստանում եւ ամբողջ աշխարհում ու քննարկել հեռավոր համայնքներում ինտերնետ հասանելիություն ապահովելու հնարավորությունները: Պանելային քննարկումների ընթացքում ներկաներն արձանագրել են, որ ինտերնետ կապն այսօր առաջնահերթությունների շարքում է եւ ստեղծում է հավասար հնարավորություններ համայնքների համաչափ զարգացման համար, անդրադարձել լրացուցիչ ինտերնետ հասանելիության ապահովման մեխանիզմներին:

Армения находится в довольно хорошем положении в мире с точки зрения доступа в интернет – Акоп Аршакян
06/06/2023 16:40
Вице-спикер Национального Собрания Армении Акоп Аршакян 6 июня принял участие в Европейском коммуникационном саммите на тему «Обеспечение доступа всем: Европа и регион», сообщает пресс-служба парламента Армении.
Приветствуя организаторов и участников мероприятия, вице-спикер НС отметил важность, возможности и вызовы интернета. «За последние двадцать лет человечество преодолело значительные вызовы и осуществило новую технологическую революцию, и сегодня мы наблюдаем широкую доступность информации о транспортных средствах и дронах, управляемых компьютерными технологиями и Интернетом», - отметил Акоп Аршакян, добавив, что этот прогресс создает как большие возможности, так и серьезные вызовы.
Коснувшись возможностей, он отметил, что доступ к интернету дал человечеству большие возможности для получения альтернативного образования, доступа к образованию с помощью новых технологий, о которых раньше трудно было даже мечтать. В контексте развития интернета и технологий вице-спикер НС также говорил о важности развития транспортных и логистических систем. «Имея глобальные системы позиционирования, интернет, теперь можно ориентироваться в любой точке мира», - отметил он.
По словам Аршакяна, Армения находится в довольно хорошем положении в мире с точки зрения доступа в интернет. Об этом же свидетельствуют и реакции туристов. По его словам, это влияет на рейтинг нашей страны, развитие туризма и качество жизни людей.
Касаясь вызовов, вице-спикер парламента подчеркнул, что они существуют как в Армении, так и во всем мире. В этом контексте он затронул определенные ограничения для детей в части информационной безопасности и доступа к интернет-сети. Аршакян отметил, что в связи с этим на законодательном уровне проводится работа по созданию необходимых инструментов для семьи, детей, школы и отдельных групп.
«Программа правительства 2021-2026 годов направлена ​​на обеспечение 80% населенных пунктов широкополосным интернетом», - отметил заместитель министра высокотехнологичной промышленности Армении Авет Погосян. Он сообщил, что сейчас широкополосным интернетом обеспечены 66,6%, в том числе 96% населения, добавив, что это неплохой показатель.
Участников мероприятия в онлайн-режиме приветствовал заслуженный технолог всемирной организации «Интернет-сообщество» Мичуки Мванги. Председатель общественной организации «Армянский сектор интернет-сообщества» Игорь Мкртумян также коснулся проблем доступа в интернет в Армении.
Цель двудневного саммита – консолидировать экспертов и заинтересованные организации в Армении и мире, обсудить возможности предоставления доступа в интернет в отдаленных общинах. В ходе панельных дискуссий присутствующие констатировали, что сегодня интернет-связь в ряду приоритетов и создает равные возможности для соразмерного развития общин, коснулись механизмов предоставления дополнительного доступа в интернет.