Կարմրուկի համաճարակային իրավիճակը կարող է սրվել՝ հաշվի առնելով ներկայում զբոսաշրջության ակտիվությունը. ԱՆ
Աշխարհում կարմրուկի առումով համաճարակային իրավիճակը լարված է, հայտնում են ՀՀ առողջապահության նախարարությունից։
«Վիճակագրությունը փաստում է` աշխարհում կարմրուկի դեպքերը 2022 թվականին 2021 թվականի համեմատ աճել են մոտ 80%-ով. միտումը շարունակվում է նաև այսօր: Կարմրուկի դեպքեր գրանցվում են աշխարհի գրեթե բոլոր երկրներում: Համաճարակային իրավիճակն անհանգիստ է նաև ԱՀԿ եվրոպական տարածաշրջանում:
Հայաստանում ևս կարմրուկի առումով համաճարակային իրավիճակն անբարենպաստ է։ Մարտի 3-ից մինչ օրս գրանցվել է կարմրուկի լաբորատոր հաստատված 209 դեպք, որոնցից 8-ը վերջին օրերին ճանապարհորդությունից վերադարձած ՀՀ քաղաքացիներ են, ովքեր հիվանդացել են հենց շրջագայության ընթացքում։
Կարմրուկի համաճարակային իրավիճակը կարող է սրվել՝ հաշվի առնելով ներկայումս զբոսաշրջության ակտիվությունը:
Հանգստի մեկնելուց առաջ բոլոր նրանք, ովքեր պատվաստված չեն կամ թերի են պատվաստված կարմրուկի դեմ, ինչպես նաև նախկինում չեն հիվանդացել, խորհուրդ է տրվում մեկնելուց առնվազն 10 օր առաջ պատվաստվել կարմրուկի դեմ:
Հիշեցնենք, որ կարմրուկի կանխարգելման միակ անվտանգ և արդյունավետ միջոցը պատվաստումն է: Հայաստանի բժշկական օգնություն և սպասարկում իրականացնող բոլոր կազմակերպություններն ապահովված են կարմրուկի, կարմրախտի, խոզուկի դեմ համակցված պատվաստանյութերով: Յուրաքանչյուր անձ, ով չի ստացել կարմրուկի դեմ նախատեսված պատվաստումները, կարող է դիմել պոլիկլինիկա/ամբուլատորիա և պատվաստվել», - նշված է հաղորդագրության մեջ։
Նարեկ Մալյանին երկու ամսով կալանավորելու մասին դատարանի որոշման դեմ բերվել է հատուկ վերանայման բողոք
ԼՂ-ից բռնի տեղահանված 100 հազար 520 անձ է ժամանել Հայաստան
ԼՂ-ից բռնի տեղահանված առանց ուղեկցողի մնացած 20 երեխա և 216 տարեց գտնվում են ՀՀ աշխատանքի և սոցիալական հարցերի նախարարության հոգածության ներքո
Մենք ո՛չ հոգևորականից ենք աղոթք սպասում, ո՛չ էլ զանգի կարիք ունենք, մենք ընդամենն ուզում ենք, որ եկեղեցին լինի պոպուլիստ. Թովմաս ուրարակիր Առաքելյան (Տեսանյութ)

Эпидемическая ситуация по заболеваемости корью может обостриться из-за активизации туризма – Минздрав Армении
06/06/2023 18:11
Эпидемическая ситуация с корью в мире остается напряженной, сообщает министерство здравоохранения Армении.
«Статистика свидетельствует о том, число случаев кори в мире в 2022 году по сравнению с 2021 годом увеличилось примерно на 80%: тенденция продолжается и сегодня. Случаи кори регистрируются почти во всех странах мира. Эпидемическая ситуация также вызывает беспокойство в Европейском регионе ВОЗ.
В Армении эпидемиологическая ситуация по заболеваемости корью также неблагоприятная.
С 3 марта до сих пор в Армении зафиксировано 209 лабораторно-подтверждённых случаев кори, 8 из которых – граждане РА, которые заболели во время путешествия.
Эпидемическая ситуация по заболеваемости корью может обостриться, учитывая нынешнюю активизацию туризма.
Минздрав Армении рекомендует гражданам, которые не вакцинированы или прошли неполный курс вакцинации, а также не болели в прошлом, вакцинироваться от кори как минимум за 10 дней до путешествия.
Лучший и эффективный способ предотвращения – вакцинация. Все, кто не получил две дозы вакцины против кори, могут обратиться в участковую поликлинику и привиться», - говорится в сообщении.