Դեմոկրատիայով չեք կրակի, դուխով չեք ռմբակոծի. Հայաստանում ուզում են ապրել ինչպես Լյուքսեմբուրգում. Իսկանդարյան (Տեսանյութ)
07/06/2023 14:38
Իշխանությունը մանևրում է, այլ հարց է՝ որքանով է դա լավ ստացվում։ Փորձը տարբեր հարթակներում տարբեր ուղերձներով խոսելու, ժամանակ շահելու, արվում է, բայց հիմնական հարցն է՝ թե ինչպես է դա արվում, արածի որակն է կարևոր, Aysor.am-ի «Հարցեր կան» հաղորդմանն ասել է «Կովկասի ինստիտուտի» տնօրեն, քաղաքագետ Ալեքսանդր Իսկանդարյանը։
«Եթե մանևրումը ուղեկցվեր սուվերենության բարձրացման փորձերով, կասեի, որ այդ մանևրելու քաղաքականությունը ճիշտ է։ Սուվերենության բարձրացում հնարավոր է ոչ միայն զենքով. տնտեսությունը զարգացնելը, դիվանագիտությունը նույնպես կարևոր են։ Անօդաչուներ չունենք, բայց շինանյութ ունե՞նք, կարո՞ղ ենք առաջնագիծն ամրացնել։ Եթե ապագային միտված քայլեր չկան, եթե համապատասխան ջանքեր չկան, եթե ղեկավարությունը առաջադրանք ընկալում է երաշխավոր պետություն գտնելը, անվտանգություն հայցելը, ապա դատապարտված ենք թե որպես հասարակություն, թե որպես պետություն», - նշել է նա։
Քաղաքագետն ընդգծում է՝ գերտերությունները Աստված չեն, օգնում են, երբ շահերի համընկնում ունեն։ Այո, իրավիճակը օբյեկտիվ գնահատմամբ բարդ է, միանշանակ լուծումներ չկան, մեկ ուղղությամբ առաջ գնալու համար պետք էր պատերազմում հաղթել.
«Իշխանության եկած մարդիկ հայտարարում էին, թե Հայաստանի համար զենք կարող է դառնալ ժողովրդավարությունը, որ ազատ հասարակություն ձևավորելով կարելի է մեծացնել պետության անվտանգությունը, դժվար է պատկերացնել՝ ինչպե՞ս կարող է չափահաս մարդը հավատալ այս խոսույթին»։
Ալեքսանդր Իսկանդարյանի գնահատմամբ ժողովրդավարությունը շատ կարևոր է բոլոր հասարակությունների համար, բայց կրակել ժողովրդավարությամբ չի ստացվի, ոգին նույնպես կարևոր է, բայց դրանով չես ռմբակոծի, այսինքն՝ հավատալ, որ հնարավոր է պաշտպանվել ժողովրդավարությամբ, միամտություն է.
«Այդ խոսույթը թուլացրեց հանրության զգոնությունը. մարդիկ ուզում են ապրել ինչպես Լյուքսեմբուրգում, նայեք քարտեզին, մենք Եվրոպայում չենք, մեր հարևանը Շվեյցարիան չէ»։

Стрелять из демократии не очень получается: люди в Армении хотят жить как в Люксембурге – Александр Искандарян
07/06/2023 16:14
Власти маневрируют достаточно, хорошо или плохо, это другой разговор. Маневрирование, попытка говорить по разному на различных площадках, попытка удержать время – это делается, но главный вопрос, как это делается, важно насколько квалифицированно это делается, насколько оценивается окружающая ситуация, заявил в эфире программы «Есть вопросы» Aysor.am директор Института Кавказа, политолог Александр Искандарян.
«Если бы маневрирование сопровождалось попытками повысить суверенитет, я сказал бы, что эта политика маневрирования – правильная.  Повышение суверенитета – это не обязательно ружья, пушки, окопы, хотя это тоже чрезвычайно важно. Это про дипломатию, и про экономику, повышение субъектности на различных международных площадках. Хорошо, у нас нет возможности покупать беспилотники. У нас бетона тоже нет? Лопаток у нас тоже нет? Мы не можем летать, копать мы можем? У нас нет сил, чтобы обустраивать границу? Если бы все это делалось, то это была бы политика, направленная в будущее. Если наша задача, поручить нашу безопасность кому-то, кто будет гарантировать эту безопасность, какой-то бумагой, то мы обречены и как общество, и как государство», - отметил он.
Политолог подчеркнул, что великие державы как Господь Бог, они помогают тому, кто сам себе помогает, когда интересы совпадают. Да, ситуация, действительно, объективно сложная, однозначных решений нет, чтобы выбрать какую-то одну позицию, нужно было побеждать в войне.
«Пришедшие к власти люди говорили, что оружием Армении может быть демократия, что развивая свободное общество, мы увеличиваем для себя безопасность. Мне сложно понять, как совершеннолетний человек может воспринимать такой дискурс», - сказал он.
По оценке Александра Искандаряна, демократия очень важна для любого общества, в том числе для армянского, но стрелять из демократии не очень получается, дух тоже очень хорошая вещь, но дух не может бомбить, защититься демократией сложно в военном смысле.
«Этот дискурс ослабил бдительность общества: люди хотят жить как живут в Люксембурге, лучше бы взглянуть на карту, мы не в Европе, наш сосед не Швейцария», - сказал политолог.