Հայաստանը շահագրգռված է կայուն հիմքերի վրա դնել ու զարգացնել Միացյալ Թագավորության հետ բազմակողմ հարաբերությունները. Ալեն Սիմոնյան
07/06/2023 14:52
Հայաստանի Հանրապետության ԱԺ նախագահ Ալեն Սիմոնյանի գլխավորած պատվիրակությունը եռօրյա աշխատանքային այցով Միացյալ Թագավորությունում է: Այցի շրջանակում հունիսի 7-ին պատվիրակությանն ընդունել է Մեծ Բրիտանիայի եւ Հյուսիսային Իռլանդիայի Միացյալ Թագավորության խորհրդարանի Համայնքների պալատի նախագահ Սըր Լինդսի Հոյլը:
ՀՀ ԱԺ նախագահը շնորհակալություն է հայտնել հրավերի եւ ջերմ հյուրընկալություն համար՝ նշելով, որ Հայաստանը շահագրգռված է կայուն հիմքերի վրա դնել ու զարգացնել Միացյալ Թագավորության հետ բազմակողմ հարաբերություններն ու նույնն ակնկալում է Միացյալ Թագավորությունից:
Հանդիպմանը նշվել է, որ երեք տասնամյակների ընթացքում Հայաստանը եւ Միացյալ Թագավորությունը ձեւավորել են երկկողմ հարաբերությունների հավակնոտ օրակարգ՝ հիմնված ընդհանուր արժեքների եւ սկզբունքների վրա: Կողմերը քննարկել են մարդու ժողովրդավարական ինստիտուտների ամրապնդմանն առնչվող հարցեր:
ՀՀ ԱԺ նախագահը համոզմունք է հայտնել, որ շուտով կավարտվի Հայաստան-ՄԹ Համապարփակ ընդլայնված համաձայնագրի համաձայնեցումը, եւ այն կստորագրվի հնարավորինս սեղմ ժամկետներում:
«Հայաստանը՝ որպես երիտասարդ խորհրդարանական հանրապետություն, առավել կարեւորում է արդյունավետ միջխորհրդարանական համագործակցությունը եւ խորհրդարանականների միջեւ փոխգործակցությունը: Գոհունակությամբ եմ արձանագրում մեր խորհրդարաններում գործող բարեկամական խմբերի վերջին երկու տարվա ընթացքում փոխայցերն ու առկա ակտիվ գործակցությունը»,- նշել է Ալեն Սիմոնյանը:
Հանդիպման ավարտին ՀՀ ԱԺ խոսնակը Հայաստան է հրավիրել իր բրիտանացի գործընկերոջը:
ՀՀ ԱԺ նախագահ Ալեն Սիմոնյանի գլխավորած պատվիրակության կազմում են ՀՀ ԱԺ նախագահի տեղակալ Ռուբեն Ռուբինյանը, ԱԺ «Քաղաքացիական պայմանագիր» խմբակցության ղեկավար, ԱԺ Հայաստան-Մեծ Բրիտանիա բարեկամական խմբի անդամ Հայկ Կոնջորյանը, բարեկամական խմբի անդամ Արթուր Խաչատրյանն ու պատգամավոր Սոնա Ղազարյանը:

Армения заинтересована в упрочении и развитии многосторонних отношений с Соединенным Королевством – Ален Симонян
07/06/2023 18:04
Делегация во главе с председателем Национального Собрания Армении Аленом Симоняном находится с трехдневным рабочим визитом в Соединенном Королевстве. 7 июня в рамках визита делегацию принял спикер Палаты общин парламента Соединенного Королевства Великобритании и Северной Ирландии Сэр Линдсей Хойл.
Председатель парламента, поблагодарив за приглашение и теплое гостеприимство, отметил, что Армения заинтересована в упрочении и развитии многосторонних отношений с Соединенным Королевством и ожидает того же от СК.
На встрече отмечено, что за три десятилетия Армения и Соединенное Королевство сформировали амбициозную повестку двусторонних отношений, основанную на общих ценностях и принципах. Стороны обсудили вопросы укрепления демократических институтов.
Спикер НС выразил уверенность, что согласование Всеобъемлющего расширенного соглашении Армения – Соединенное Королевство будет вскоре завершено, и оно будет подписано в сжатые сроки.
«Армения, как молодая парламентская республика, придает особую важность эффективному межпарламентскому сотрудничеству и взаимодействию парламентариев. С удовлетворением констатирую взаимные визиты и налаженное активное сотрудничество групп дружбы, действующих в наших парламентах в течение последних двух лет», - отметил Симонян.
В завершение встречи спикер парламента пригласил своего британского коллегу в Армению.
В составе делегации, возглавляемой председателем НС Аленом Симоняном, – вице-спикер парламента Рубен Рубинян, руководитель фракции «Гражданский договор», член группы дружбы Армения-Великобритания Айк Конджорян, член группы дружбы Артур Хачатрян и депутат Сона Казарян.