Շրջափակման պատճառով Արցախի տնտեսությունը 342 միլիոն դոլարի վնաս է կրել
Ինչպես հաղորդում են Արցախի տեղեկատվական շտաբից, 860  տնտեսվարող սուբյեկտ (ընդհանուրի 20,1 %-ը) շրջափակման պայմաններում աշխատելու անհնարինության պատճառով կասեցրել է իր գործունեությունը, իսկ մնացած տնտեսվարողները գործում են մասնակի ծավալով կամ պետական աջակցությամբ։
Շրջափակման և կենսական ենթակառուցվածքների խափանման պատճառով շրջափակման մեկնարկից առ այսօր փաստացի աշխատանքը և եկամտի աղբյուրը կորցրել է նախնական հաշվարկներով շուրջ 10,900  մարդ (ներառյալ՝ պետական աջակցությամբ աշխատատեղի ժամանակավոր պահպանման դեպքերը), որը մասնավոր հատվածում աշխատողների 50 տոկոսից ավելին է։
Շրջափակման ընթացքում Արցախի Հանրապետության տնտեսությանը հասցվել է շուրջ 342 մլն ԱՄՆ դոլարի վնաս՝ հանգեցնելով մոտ 38 տոկոսի չափով ՀՆԱ-ի կանխատեսված տարեկան ցուցանիշի (903 մլն դոլար) չապահովմանը:

Вследствие блокады экономике Арцаха нанесен ущерб в размере около 342 млн долларов
В условиях продолжающейся уже 180 дней блокады Республики Арцах 860 хозяйствующих субъектов (20,1% от общего числа) приостановили свою деятельность в связи с невозможностью работы в создавшихся условиях, а остальные хозяйствующие субъекты работают в частичном объеме или с государственной поддержкой, сообщает Информационный штаб Арцаха.
По предварительным оценкам, 10,900 человек (включая случаи временного трудоустройства, поддерживаемые государством) потеряли свою реальную работу и доход из-за блокады и разрушения жизненно важной инфраструктуры, что составляет более 50 процентов работников частного сектора.
В ходе блокады экономике Республики Арцах был нанесен ущерб в размере около 342 млн долларов, что привело к необеспечению прогнозируемого годового показателя ВВП в размере 38% (903 млн долларов).