Փարիզի քաղաքային խորհուրդն ընդունել է Արցախի ժողովրդին և ՀՀ-ում ապաստանած արցախցիներին հրատապ օգնության տրամադրման վերաբերյալ բանաձև
10/06/2023 13:29
Հունիսի 5-ին Փարիզի քաղաքային խորհուրդը միաձայն ընդունել է «Արցախի ժողովրդին և Հայաստանի Հանրապետությունում ապաստանած արցախցիներին հրատապ օգնության  տրամադրման» վերաբերյալ բանաձև, հայտնում է Ֆրանսիայում ՀՀ դեսպանությունը։
Բանաձևում ընդգծվում է 2022թ․ դեկտեմբերի 12-ից ի վեր Ադրբեջանի կողմից Լաչինի միջանցքի ապօրինի արգելափակման հետևանքով Արցախի 120000 բնակիչների՝ մնացյալ աշխարհից կտրված լինելու հանգամանքը, հղում է արվում 2020թ․ նոյեմբերի 27-ին Արցախի Հանրապետության ճանաչման վերաբերյալ Փարիզի քաղաքային խորհրդի կողմից Ֆրանսիայի կառավարությանն ուղղված կոչ-բանաձևի ընդունմանը, Ֆրանսիայի տարբեր վարչատարածքային միավորների կողմից Արցախի բնակչությանը ցուցաբերված օգնությանը, Փարիզի քաղաքապետարանի կողմից հայ ժողովրդին ուղղված աջակցության և համերաշխության բազմաթիվ կոչերին, Երևան քաղաքի՝ Ֆրանկոֆոն քաղաքապետերի միջազգային միությանն անդամակցությանը և կարևորվում է Փարիզ քաղաքի կողմից արցախահայությանը հերթական անգամ աջակցության տրամադրումը։
Քաղաքային խորհուրդը նշված բանաձևով նաև Փարիզի քաղաքապետին լիազորություն է տալիս կոչ անելու Ֆրանսիայի այլ վարչատարածքային միավորներին և ՖՔՄՄ-ի անդամ օտարերկրյա քաղաքներին միանալ հրատապ աջակցության այդ նախաձեռնությանը, որի նպատակն է Հայաստանի Հանրապետությունում ապաստանած արցախցիներին աջակցելը և Արցախի բնակչությանը մարդասիրական ավտոշարասյան միջոցով սնունդ հասցնելը։

Городской совет Парижа принял резолюцию о предоставлении срочной помощи народу Арцаха
Городской совет Парижа 5 июня единогласно принял резолюцию «Об оказании неотложной помощи народу Арцаха и получившим убежище в Республике Армения арцахцам». Об этом сообщает посольство Армении во Франции.
В резолюции подчеркивается, что в результате незаконной блокады Лачинского коридора Азербайджаном с 12 декабря 2022 года 120 000 жителей Арцаха оказались отрезаны от остального мира, содержится ссылка на обращение парижского городского совета к правительству Франции в связи с признанием Республики Арцах, оказываемую населению Арцаха различными административно-территориальными единицами Франции помощь, адресованные армянскому народу мэрией Парижа многочисленные призывы о поддержке и солидарности, членство города Еревана в Международной ассоциации франкоговорящих мэров и отмечается важность оказания мэрией Парижа содействия армянам Арцаха.
Городской совет также уполномочивает мэра Парижа обратиться к другим административно-территориальным единицам Франции и зарубежным городам-членам Международной ассоциации франкоговорящих мэров с призывом присоединиться к инициативе срочной поддержки, цель которой – направить автоколонну с гуманитарной помощью нашедшим убежище в Республике Армения арцахцам и народу Арцаха.