Հայաստանից Ռուսաստան արտահանումն աճել է 187 տոկոսով
Հայաստանից Ռուսաստան արտահանումը 2022 թվականին աճել է 187 տոկոսով, մեծ մաս է կազմում վերաարտահանումը, Ազգային ժողովում այս մասին ասաց Ֆինանսների նախարար Վահե Հովհաննիսյանը։
«2021 թվականի նկատմամբ 2022-ին 187 տոկոս արտահանման աճ ենք ունեցել դեպի Ռուսաստանի Դաշնություն: Մեծ մաս է կազմում նաև վերաարտահանումը: Հայկական ծագման ապրանքների արտահանումը նպաստել է 47 տոկոսային կետով», - ասաց Հովհաննիսյանը:
Նրա խոսքով՝ գրանցվել է նաև զբոսաշրջիկների այցելության մեծ աճ՝ 90.2 տոկոս, որին նպաստել են ՌԴ-ից այցելած զբոսաշրջիկները: Այլ երկրներից ևս կա բավականին մեծ աճ:
2022-ին գրանցվել է նաև դրամական փոխանցումների մեծ աճ, որը նաև իր ազդեցությունն է ունեցել դրամի արժևորման վրա:

Экспорт из Армении в Россию увеличился на 187%
В 2022 году экспорт из Армении в Россию увеличился на 187%, заявил сегодня министр финансов Ваге Ованнисян, представляя годовой отчет об исполнении госбюджета на внеочередном заседании постоянной комиссии НС по финансово-кредитным и бюджетным вопросам.
«По сравнению с 2021 годом, в 2022 году мы зафиксировали 187% рост экспорта в Российскую Федерацию. Большую часть составляет реэкспорт. Экспорт армянских товаров способствовал росту экспорта на 47 процентных пунктов», - сказал Ованнисян.
По его словам, зафиксирован также рост числа туристов – на 90.2%, этому способствовал приток туристов из РФ. Довольно большой турпоток есть и из других стран.