«Ժողովուրդ». ՀՀԿ-ում երկրորդական են համարում Երևանի ավագանու ընտրություններին մասնակցելու հարցը
«Ժողովուրդ» թերթը գրում է. «Հայաստանի քաղաքական դաշտը պատրաստվում է Երևանի ավագանու առաջիկա ընտրություններին: Քաղաքական մի շարք ուժեր արդեն պաշտոնապես հայտարարել են, որ մասնակցելու են ավագանու ընտրություններին, թեկնածուների մասին են անգամ հայտարարել:
Չնայած իշխող քաղաքական ուժը կենաց-մահու կռիվ է տալիս Երևանում իշխանությունը պահելու համար, ընդդիմադիր հիմնական ուժերը պասիվ են այս առումով. տպավորություն է՝ նրանց համար մեկ են ավագանու ընտրությունները:
«Ժողովուրդ» օրաթերթի տեղեկություններով՝ Հայաստանի հանրապետական կուսակցությունը թեև դեռ վերջնական որոշում չունի, բայց, ինչպես մեր աղբյուրները հայտնեցին, մեծամասնությունը հակված է ավագանու ընտրություններին չմասնակցելուն. ասում են՝ ՀՀԿ-ում երկրորդական են համարում այդ հարցը, անգամ առանձին քննարկում էլ չեն հասցրել անել ընտրություններին մասնակցելու մասով:
Կուսակցությունում ներքին քննարկումներ կան, որ եթե ընդդիմադիր ուժերին չի հաջողվում միավորվել ու քաղաքականացնել ընտրությունները, ապա անիմաստ է դրանց մասնակցելը, առավել ևս որ Հայաստանի և Արցախի շուրջ լրջագույն անվտանգային մարտահրավերներ կան ծառացած:
ՀՀԿ կազմակերպչական հանձնաժողովի նախագահ Ռուբեն Թադևոսյանը մեզ հետ զրույցում ասաց, որ դեռ այդ հարցը չեն քննարկել, քանի որ ավելի կարևոր հարցեր կան օրակարգում անվտանգային ու Արցախի մասով։ «Դեռ չենք էլ քննարկել այդ հարցը, վերջնական որոշում չունենք. հենց լինի, կհայտարարենք»,-ասաց նա»։

«Жоховурд»: В РПА считают второстепенным вопрос участия в выборах Совета старейшин Еревана
Газета «Жоховурд» пишет, что политическое поле Армении готовится к предстоящим выборам в Совет старейшин Еревана. Ряд политических сил уже официально заявили о своем участии в выборах, объявили даже имена кандидатов в мэры Еревана.
Несмотря на то, что для правящей партии сохранение власти в Ереване является вопросом жизни и смерти, основные оппозиционные силы пока пассивны: создается впечатление, что выборы Совета старейшин неважны для них.
«По нашим сведениям, хотя у Республиканской партии Армении пока нет окончательного решения, однако большинство склоняется к тому, чтобы не участвовать в выборах Совета старейшин. Говорят, что в РПА считают этот вопрос второстепенным, не провели даже отдельного обсуждения относительно участия.
В партии есть внутренние обсуждения, что если оппозиционным силам не удается объединиться и политизировать выборы, то бессмысленно участвовать в них, тем более, когда перед Арменией и Арцахом стоят серьезные угрозы безопасности.
Председатель организационной комиссии РПА Рубен Тадевосян в беседе с нами сказал, что этот вопрос пока не обсуждался, поскольку на повестке есть более серьезные вопросы, связанные с безопасностью и Арцахом. ″Этот вопрос пока не обсуждался, окончательного решения пока нет, как только будет, сообщим″, - сказал он», - пишет газета.