«Վիճակը կարող է փոխվել, եթե փոխվեն բանակցողները»․ Սերժ Սարգսյանը տրամաբանական է համարում Վարդան Օսկանյանի առաջարկները
07/07/2023 17:33
Արցախի հարցում վիճակը կարող է փոխվել, եթե փոխվեն բանակցողները, լրագրողների հետ զրույցում այսօր ասաց ՀՀ երրորդ նախագահ Սերժ Սարգսյանը։
ՀՀ երրորդ նախագահն այս համատեքստում նշեց նաև, որ ինքը լսել է ՀՀ ԱԳ նախկին նախարար Վարդան Օսկանյանի առաջարկները և գտնում է, որ դրանք տրամաբանական են։
«Այն, ինչ ասում է Վարդան Օսկանյանը, իրականացնելի է, այնպես որ, իհարկե, ծանր է վիճակը, դժվարություները շատ են, պրոբլեմները մեծ են, բայց չեմ համարում, որ վիճակն անելանելի է»,- այս առնչությամբ ասաց ՀՀ երրորդ նախագահը։
Ըստ նրա՝ լավ լուծում կլիներ, եթե Օսկանյանի առաջարկած լռության պայմաններն ընդունվեին ։
«Դա, իհարկե լավագույն լուծումը կլիներ, բայց եթե իրոք կարողանային պայմանավորվել, որ մի խումբ՝ Վարդան Օսկանյանի գլխավորությամբ, աշխատի, իսկ մնացածը լռեն․ այդ դեպքում կարող է դա էլ իրականանալ, թեև ես չեմ կարծում, որ այդ մարդիկ (գործող իշխանությունները-խմբ․) ի վիճակի են այդպիսի պայմանավորվածության գնալու»,- ասաց Սերժ Սարգսյանը։
Հարցին՝ ինքն ում է տեսնում այդ խմբում, Սերժ Սարգսյանը պատասխանեց՝ առաջարկը Վարդան Օսկանյանինն է, նա պետք է ասի։
Հիշեցնենք՝ հուլիսի 4-ին Հայաստանի նախկին արտգործնախարար Վարդան Օսկանյանը հայտարարել էր, որ եթե  իրեն բանակցելու լիազորություն տրվի,  մի խումբ դիվանագետների հետ հնարավոր կլինի  2-3 ամսվա ընթացքում իրավիճակում փոփոխություն մտցնել։
«Բայց այստեղ նախապայման կա։ Այդ լիազորությունը պետք է լինի 100 տոկոս, Փաշինյանը 3 ամիս պետք է լռի»,- ասել էր Օսկանյանը։

Ситуация может измениться, если сменятся переговорщики: Серж Саргсян считает логичными предложения Вардана Осканяна
07/07/2023 18:19
Ситуация в вопросе Арцаха может измениться, если сменятся переговорщики, заявил сегодня в беседе с журналистами третий президент Армении Серж Саргсян.
Третий президент отметил, что слышал выступление бывшего главы МИД Вардана Осканяна и считает его логичными.
«То, что говорит Вардан Осканян, осуществимо. Конечно, ситуация непростая, сложностей много, проблемы большие, но я не считаю, что положение безвыходное», - заявил Серж Саргсян.
По его словам, было бы хорошим решением, если бы условия предложенного Осканяном молчания были приняты.
«Это конечно было бы лучшим решением, но если они, действительно, смогли бы договориться о том, чтобы группа под руководством Вардана Осканяна приступила к работе, а остальные просто молчали: в таком случае это может и осуществиться. Хотя я не думаю, что эти люди (действующая власть – ред.) способны на подобную договоренность», - отметил третий президент.
На вопрос, кого он видит в этой группе дипломатов, Серж Саргсян ответил: «Предложение поступило от господина Осканяна,  думаю, он и должен сказать».
Напомним, 4 июля бывший министр иностранных дел Армении Вардан Осканян заявил, что если ему и группе дипломатов будет предоставлена возможность вести переговоры, то в течение 2-3 месяцев можно будет внести изменение в ситуацию.
«Но здесь есть несколько предусловий. Эти полномочия должны быть стопроцентными, Пашинян должен три месяца молчать», - сказал Осканян.