Արցախից հերքում են Ադրբեջանին. ՊԲ-ն չի ճնշում Արցախի օդային տարածքով թռիչքներ իրականացնող քաղաքացիական օդանավերի GPS տեղորոշման համակարգերը
15/07/2023 11:02
Ադրբեջանի ՊՆ տարածած հաղորդագրությունն այն մասին, թե իբր ՊԲ համապատասխան ստորաբաժանումները պարբերաբար ճնշում են Արցախի օդային տարածքով թռիչքներ իրականացնող քաղաքացիական օդանավերի GPS տեղորոշման համակարգերը, ինչի հետևանքով  ստեղծվում է լուրջ սպառնալիք թռիչքների անվտանգությանը, բացարձակ կեղծիք է, այս մասին հաղորդում են Պաշտպանության բանակից:
«Ադրբեջանի ՊՆ֊ն հայտարարում է, թե իբր վերջին նման միջադեպն արձանագրվել է հուլիսի 13-ին, երբ ՊԲ համապատասխան ստորաբաժանման ռադիոճնշման հետևանքով խափանվել են ժամը 11։54-12։07 Զանգիլան-Ֆիզուլի, իսկ ժամը 13։02-13։17  Ֆիզուլի-Բաքու երթուղով  չվերթներ իրականացնող օդանավերի GPS տեղորոշման համակարգերը, այնինչ հիշյալ երթուղիներով թռիչքներ իրականացնող օդանավերը կարիք չունեն հատել շփման գիծը, հետևաբար, չեն կարող հայտնվել ՊԲ ռադիոճնշման միջոցների ազդեցության ներքո։
Ավելորդ չէ նշել, որ 2020 թ. պատերազմական գործողությունների ողջ ընթացքում և դրանից հետո հենց ադրբեջանական կողմն է հետևողական կերպով թիրախավորում Արցախի Հանրապետության քաղաքացիական ենթակառուցվածքը` արգելափակելով Լաչինի միջանցքը, խափանելով գազի և էլեկտրականության մատակարարման հոսքագծերը և ճնշելով համացանցի ու բջջային կապի հասանելիությունը»,- ասվում է ՊԲ հաղորդագրությունում:

В Степанакерте опровергли сообщение Баку о применении радиопомех против систем спутниковой навигации GPS пассажирских самолетов
15/07/2023 11:27
Распространенное министерством обороны Азербайджана заявление о том, что соответствующие подразделения Армии обороны регулярно подавляют системы навигации GPS гражданских самолетов, пролетающих через воздушное пространство Арцаха, в результате чего создается серьезная угроза безопасности полетов, является абсолютной ложью. Об этом заявили в Минобороны Арцаха.
Указанные Азербайджаном случаи радиоподавления 13 июля в отношении авиарейсов Зангилан-Физули и Физули-Баку не соответствуют действительности, поскольку самолетам, летящим по указанным маршрутам, не нужно пересекать линию соприкосновения, поэтому они не могут находиться под воздействием средств радиоподавления Армии обороны.
Не лишне напомнить, что именно азербайджанская сторона последовательно угрожает гражданской инфраструктуре Арцаха, блокирует Лачинский коридор, нарушает газо и электроснабжение, доступ к интернету и мобильной связи, отметили в Минобороны Арцаха.