«Հրապարակ». Ընտրություններից հետո Ավինյանի մարդկանցից շատերը կգործուղվեն վարչական շրջաններ՝ թաղապետ, փոխթաղապետ կնշանակվեն
20/07/2023 09:48
«Հրապարակ» թերթը գրում է. «Քաղաքապետարանի մեր աղբյուրները վստահեցնում են, որ Տիգրան Ավինյանին հաջողվում է իր մտերիմներին գրել ավագանու ցուցակում, չնայած Փաշինյանը նեղ շրջանակում ասել էր, որ ցուցակն  ինքն է կազմելու։ Առաջին հնգյակում «դրսից» միայն Արմեն Փամբուխչյանն է, մնացածն ավագանու ներկայիս անդամներն են: Հաջորդ հնգյակում լինելու են փոխքաղաքապետեր Սուրեն Գրիգորյանը, Ստեփան Մաչյանը։ Կանանց հարցն է բարդ` ամեն երրորդը, ըստ օրենքի, պետք է կին լինի։
Տեղեկացանք, որ քննարկվել է ամիսներ առաջ կալանավորված, ապա ազատ արձակված փոխքաղաքապետ Գևորգ Սիմոնյանի հարցը, ում Ավինյանը նախապես իր ցուցակի հնգյակում էր ուզում գրել, որոշվել է չգրել նրա անունը, որ ավելորդ կրքեր չբորբոքվեն։ Ինչ վերաբերում է Ավինյանի մարդկանց, Փաշինյանի շրջապատից ասացին, որ նրանց կգրեն ցուցակում, բայց ընտրություններից հետո շատերը կգործուղվեն վարչական շրջաններ՝ թաղապետ, փոխթաղապետ կնշանակվեն: Իսկ ավագանի կգան ցուցակի հետին հորիզոնականներում գտնվողները, որոնք լինելու են Փաշինյանի մարդիկ»։

«Грапарак»: После выборов многие из людей Авиняна будут командированы в административные районы, назначены префектами и вице-префектами
20/07/2023 10:30
Газета «Грапарак» пишет: «Наши источники в мэрии заверяют, что Тиграну Авиняну удается включить в список Совета старейшин своих близких несмотря на то, что Никол Пашинян сказал в узком кругу, что список составит он. В первой пятерке только Армен Памбухчян ″чужой″, остальные – нынешние члены Совета старейшин. В следующую пятерку войдут вице-мэры Сурен Григорян, Степан Мачян. Сложность представляет вопрос женщин, поскольку, согласно закону, каждый третий кандидат должен быть женщиной.
По нашим сведениям, обсуждался также вопрос арестованного несколько месяцев назад, затем освобожденного вице-мэра Геворка Симоняна, которого Тигран Авинян сначала хотел включить в свой список, но потом передумал, чтобы не накалять излишние страсти. Что касается людей Авиняна, то в окружении Пашиняна сказали, что их включат в список, но после выборов многих командируют в административные районы, назначат префектами и вице-префектами.