«Հրապարակ». Նիկոլ Փաշինյանի ուղերձը ոչ թե շնորհավորական էր, այլ՝ հանդիմանական
«Հրապարակ» թերթը գրում է. «Օգոստոսի 23-ին՝ Անկախության հռչակագրի ընդունման 33-ամյակի առիթով, մի խումբ քաղաքական գործիչներ, պաշտոնյաներ շնորհավորանքներ հղեցին, իսկ Նիկոլ Փաշինյանի ուղերձը ոչ թե շնորհավորական էր, այլ՝ հանդիմանական։ Պարզվեց՝ մեր դժբախտությունների պատճառն այս անգամ էլ ՀՀ անկախության հռչակագիրն է, այն խանգարում է մեր անկախությանը, ինքնիշխանությանը և ժողովրդավարությանը, չնայած հիմքում հենց այդ սկզբունքներն են դրված:
Երեկ Գերագույն խորհրդի մի խումբ պատգամավորներ (Ռուբեն Թորոսյան, Լևոն Ստեփանյան, Գևորգ Բաղդասարյան, Հրանտ Խաչատրյան, Վարդան Պետրոսյան, Վլադիմիր Ուզունյան, Պարույր Հայրիկյան), որոնք անձամբ մասնակցել են Հռչակագրի տեքստի ընդունմանը, հավաքվել էին ԳԽ դահլիճի մուտքի մոտ: Այդ տարիներին ԳԽ նիստերը հրավիրվում էին Մելիք Ադամյան փողոցի դահլիճում: Նրանք լուսանկարվեցին, պատասխանեցին մեր հարցերին, ապա գնացին Պարույր Հայրիկյանի տուն` Հռչակագրի օրը նշելու»։

«Грапарак»: Послание Никола Пашиняна было не поздравлением, а порицанием
Газета «Грапарак» пишет, что 23 августа, по случаю 33-летия принятия Декларации о независимости Республики Армения группа политических деятелей, должностных лиц направили поздравления, а послание Никола Пашиняна было не поздравлением, а порицанием.
«Выяснилось, что причина наших несчастий в этот раз в Декларации о независимости, она мешает нашей независимости, суверенитету и демократии, хотя в ее основу заложены именно эти принципы.
Вчера группа депутатов Верховного совета (Рубен Торосян, Левон Степанян, Геворк Багдасарян, Грант Хачатрян, Вардан Петросян, Владимир Узунян, Паруйр Айрикян), которые лично участвовали в принятии текста Декларации, собрались у входа в зал Верховного Совета. В те годы заседания Верховного Совета созывались в зале на улице Мелик Адамяна. Они сфотографировались, ответили на вопросы журналистов, затем отправились домой к Паруйру Айрикяну – праздновать день Декларации о независимости Армении», - пишет газета.