Լեռնային Ղարաբաղը պիտի կարգավիճակ ստանա. Ստեփանակերտը պետք է լինի բանակցությունների սուբյեկտ. Սամվել Շահրամանյան
09/09/2023 15:19
Սեպտեմբերի 9-ին հրավիրվել է Արցախի ԱԺ հատուկ նիստ, որտեղ Արցախի Հանրապետության նախագահ է ընտրվել Սամվել Շահրամանյանը:
Սամվել Շահրամանյանը կարևորել է նախագահի ինստիտուտը առկա մարտահրավերներին դիմագրավելու տեսանկյունից ու երկրի ղեկավարի հատկանիշներից ընդգծել է իրականության սթափ գնահատումն ու պատրանքներից զերծ մնալը:
Ծրագրային դրույթներից  թեկնածուն առանձնացրել է պետականության ամրապնդումը, ներքին կայունության հաստատումը, Արցախի ինքնորոշման իրավունքի իրացումը, ժողովրդի սոցիալ-տնտեսական վիճակի բարելավումը, օրինականության ու կարգ ու կանոնի հաստատումը: Սամվել Շահրամանյանն անդրադարձել է տարածաշրջանային մարտահրավերներին, Ադրբեջանի վարած քաղաքականությանը, Արցախ-Հայաստան հարաբերություններին:
«Լեռնային Ղարաբաղը պիտի կարգավիճակ ստանա, Հայաստանի հետ ուղիղ կապ պետք է ունենանք Լաչինի միջանցքով, այլ ճանապարհներ կարող են գործարկվել, սակայն դրանք չպետք է փոխարինեն միջանցքին:
Բանակցություններ պետք է լինեն, ձևաչափը կարող է լինել ինչպես բազմակողմ, այնպես էլ երկկողմ՝ երրորդ կողմի երաշխավորությամբ, Ստեփանակերտը պետք է լինի բանակցությունների սուբյեկտ», -ասել է նա:
Շահրամանյանը խոսել է պետականության հիմքերը խարխլող  քայլերի դեմ անհաշտ պայքար մղելու, Արցախը հայկական պահելու գործում բոլոր ուժերը կոնսոլիդացնելու անհրաժեշտության մասին:
Սամվել Շահրամանյանը բոլորին շնորհակալություն է հայտնել և վստահության մթնոլորտում փոխգործակցելու պատրաստակամություն հայտնել:

Нагорный Карабах должен получить статус, Степанакерт должен быть субъектом переговоров – Самвел Шахраманян.
09/09/2023 15:42
Национальное Собрание Арцаха 9 сентября созвало специальное заседание, на котором президентом Республики Арцах был избран Самвел Шахраманян.
Выступая на заседании парламента, Самвел Шахраманян отметил важность института президента с точки зрения противостояния существующим вызовам и подчеркнул необходимость трезвой оценки ситуации президентом страны.
Самвел Шахраманян обратился также к региональным вызовам, политике Азербайджана, отношениям Арцах –Армения.
«Нагорный Карабах должен получить статус, с Арменией мы должны иметь прямую связь через Лачинский коридор. Другие дороги могут быть задействованы, но они не должны заменять собой коридор», - сказал Шахраманян.
По его словам, «переговоры с Азербайджаном должны быть».
«Формат переговоров может быть как многосторонним, так и двусторонним при гарантиях третьей стороны. Степанакерт должен быть субъектом переговоров», - сказал Шахраманян.
Шахраманян также отметил необходимость непримиримой борьбе против расшатывающих основы государства шагов и консолидации всех сил для сохранения Арцаха армянским.