«Հրապարակ». Փաշինյանը թիմին հասկացրել է, որ ոչ մի դեպքում չի հանձնելու իշխանությունը
«Հրապարակ» թերթը գրում է. «Նախօրեի ուշ գիշերին, երբ հազարավոր քաղաքացիներ Արցախի փրկության համար բողոքի ակցիա էին իրականացնում Հանրապետության հրապարակում՝ պահանջելով Փաշինյանի հրաժարականը, Նիկոլ Փաշինյանը ՔՊ իր նեղ կռուգին հավաքել է և ողջ գիշերը միասին են անցկացրել։
Նա թիմին տեղեկացրել է, գուցե՝ ոչ ուղիղ տեքստով, որ ոչ մի դեպքում չի հանձնելու իշխանությունը, ամեն գնով պահելու է։ Սրանով էր թերևս պայմանավորված, որ հրապարակում ոստիկանները բիրտ ուժ և լուսաձայնային նռնակներ էին կիրառում քաղաքացիների դեմ։ Ինքն իր ընտանիքն ուղարկել էր Սևանի ամառանոց՝ բնականաբար ուժեղացված հսկողության ներքո։
Մյուս ընտանիքներն էլ էին դուրս եկել, բայց երբ ընդդիմությունը երկար ընդմիջում հայտարարեց՝ մինչև երեկ երեկոյան ժամը 19-ը, հանդարտվեցին՝ հասկանալով, որ վտանգ չի սպառնում։ Ճիշտ է՝ երեկ ավելի մեծ ոստիկանական զորքեր էին բերվել Հրապարակ, բայց կատարվածի առաջին ալիքը հանդարտվել էր և վստահ էին, որ ոչ մի լուրջ միջադեպ չի արձանագրվելու»։

Газета «Грапарак» пишет, что накануне поздно вечером, когда тысячи граждан на площади Республики проводили акцию протеста за спасение Арцаха, требуя отставки Пашиняна, Никол Пашинян собрал свой узкий круг ГД и провел всю ночь вместе с ними.
«Он сообщил команде, возможно, не прямым текстом, что ни в коем случае не сдаст власть, удержит ее любой ценой. Вероятно, этим было обусловлено то, что на площади полицейские применяли грубую силу и светошумовые гранаты против граждан. Он отправил свою семью на дачу на Севане, естественно, под усиленным контролем.
Остальные семьи тоже вышли из правительственных дач, но, когда оппозиция объявила перерыв до 19:00, они успокоились, поняв, что опасности нет. Правда, вчера на площадь привезли более крупные полицейские силы, но первая волна эмоций от произошедшего утихла, и они были уверены, что серьезных инцидентов не будет», - пишет газета.