Բանակը կիսասոված կատաղի դիմադրություն է ցույց տվել. եթե չլիներ արցախցիների կամքը՝ կռվել ու չնահանջել, կունենայինք շատ ավելի մեծ զոհեր. Տիգրան Աբրահամյան
Արցախի պաշտպանության բանակը կիսասոված կատաղի դիմադրություն է ցույց տվել հակառակորդին, այս մասին լրագրողներին ասաց ԱԺ «Պատիվ ունեմ» խմբակցության քարտուղար Տիգրան Աբրահամյանը։
«Նրանք կատաղի պայքար են տարել առանց զիջելու, առանց նահանջի, պայքարը տեղի է ունեցել համատարած սովի, մատակարարումների բացակայության, վառելիքի ու փոխադրումների բացակայության պայմաններում։ Մենք ունենք խմբեր, որոնք առաջնագծի տաբեր հատվածներ օգնության հասել են 20-30-40 կիլոմետր քայլելով»,- նշեց նա։
Թաղավարդից հակասական տեղեկություններ են շրջանառվում, պատգամավորը հստակ չի կարող, թե ինչ է տեղի ունեցել, արդյոք գերեվարվել են քաղաքացիներ։
Աբրահամյանն ասաց, թե ադրբեջանցիներն անմիջապես Ստեփանակերտի ծայրամասային թաղամասերի մատույցներում են, Արցախի ոստիկանական ուժերը երեկվանից ուժեղացված ծառայություն են իրականացնում։
«Իրավիճակը շատ լարված է, մարդիկ ծանր հոգեբանական հարված են ստացել, այս իրավիճակում բոլոր գործողությունները պետք է լինեն խիստ հաշվարկված»,- նշեց նա։
Արցախցիներն ամեն ինչ արել են, որ կանխեն այս ամենը. ըստ Աբրահամյանի՝ եթե չլիներ այդ մարդկանց կամքը՝ կռվել ու չնահանջել, կունենայինք շատ ավելի մեծ զոհեր։

Армия обороны Арцаха, полуголодная, оказала жесткое сопротивление противнику, об это заявил сегодня журналистам секретарь фракции «Честь имею» Тигран Абрамян.
«Они вели жесткую борьбу без уступок, эта борьба велась на фоне всеобщего голода, в условиях отсутствия поставок, топлива и передвижений. У нас есть группы, которые подоспели на помощь на различные участки передовой, прошагав пешком 20-30-40 километров», - отметил он.
Что касается поступающей из Тагаварда противоречивой информации, то депутат не может сказать точно, что там произошло, были ли захвачены в плен граждане.
Абрамян сказал, что азербайджанцы расположились непосредственно на подступах к Степанакерту, полиция Арцаха со вчерашнего дня перешла на усиленную службу в разных кварталах Степанакерта.
«Ситуация очень напряженная, люди получили тяжелый психологический удар, в этой ситуации все действия должны быть крайне продуманными», - отметил он.
По словам Тиграна Абрамяна, арцахцы сделали все, чтобы предотвратить это: если бы не воля этих людей – бороться и не сдаваться, у нас было бы намного больше жертв.