Ադրբեջանի անօրինական գործողությունները բխում են միջազգային հանրության ոչ համարժեք արձագանքից. Ալեն Սիմոնյան
29/09/2023 13:02
Հայաստանի Հանրապետության ԱԺ նախագահ Ալեն Սիմոնյանը Եվրոպայի խորհրդի խորհրդարանների նախագահների եվրոպական համաժողովի շրջանակում սեպտեմբերի 29-ին հանդիպել է Ֆինլանդիայի խորհրդարանի խոսնակ Յուսսի Հալլա-Ահոյին:
Շնորհավորելով գործընկերոջը Ֆինլանդիայի խորհրդարանի խոսնակի պաշտոնում ընտրվելու կապակցությամբ՝ Ալեն Սիմոնյանը նշել է, որ օրենսդիր մարմինների միջեւ շփումները կակտիվանան՝ նպաստելով երկկողմ եւ միջազգային հարթակներում արդյունավետ համագործակցությանը: Կողմերը միակարծիք են եղել, որ միջպետական հարաբերությունների առաջմղման գործում կարեւոր դեր ունի միջխորհրդարանական համագործակցությունը:
Հանդիպման առանցքում են եղել Հայաստանում տիրող իրավիճակը եւ այն մարտահրավերները, որոնց հաղթահարման համար անհրաժեշտ է միջազգային գործընկերների աջակցությունը: ՀՀ ԱԺ նախագահը մանրամասներ է փոխանցել Լեռնային Ղարաբաղի հայերի դեմ իրականացված ադրբեջանական ագրեսիայից, լայնածավալ հարձակումից եւ տեղահանման հանգեցրած գործոններից: «Ադրբեջանի անօրինական գործողությունները բխում են միջազգային հանրության ոչ համարժեք արձագանքից»,- եզրափակել է ՀՀ ԱԺ նախագահը:
Նա հավելել է, որ Լեռնային Ղարաբաղի մեր հայրենակիցների իրավունքներն ու անվտանգությունը պետք է միջազգայնորեն երաշխավորվեն: ՀՀ ԱԺ խոսնակը ներկայացրել է Ադրբեջանի կողմից Հայաստանի տարածքային ամբողջականության դեմ իրականացված ոտնձգությունները՝ հիշեցնելով, որ դեռ Ադրբեջանի կողմից չեն վերադարձվել պատանդառության մեջ պահվող մեր հայրենակիցները:
Քննարկում է ընթացել տարածաշրջանի իրադրությամբ պայմանավորված տեղեկատվական պատերազմների եւ Ադրբեջանի կողմից սոցցանցերով սոսկալի կադրեր եւ ապատեղեկատվություն տարածելու վերաբերյալ: Գործընկերոջ խնդրանքով ՀՀ ԱԺ նախագահն անդրադարձել է Հայաստանի կողմից Հռոմի ստատուտի վավերացման գործընթացին: Մտքեր են փոխանակվել հոկտեմբերի 5-ին Գրանադայում նախատեսված ՀՀ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանի եւ Ադրբեջանի նախագահ Իլհամ Ալիեւի հանդիպման շուրջ:

Председатель Национального Собрания Армении Ален Симонсн 29 сентября встретился со спикером парламента Финляндии Юсси Халла-Ахо в рамках Европейской конференции председателей парламентов СЕ, сообщает пресс-служба парламента Армении.
Поздравляя своего коллегу с избранием на должность председателя финского парламента, Ален Симонян отметил, что контакты между законодательными органами будут активизироваться, способствуя эффективному сотрудничеству на двусторонней и международной площадках. Стороны согласились, что межпарламентское сотрудничество играет важную роль в развитии межгосударственных отношений.
Основное внимание на встрече было уделено ситуации в Армении и вызовам, для преодоления которых необходима поддержка международных партнеров. Председатель НС представил подробности агрессии Азербайджана, широкомасштабного нападения на армян Нагорного Карабаха и факторы, приведшие к их переселению. «Незаконные действия Азербайджана обусловлены неадекватной реакцией международного сообщества», - подчеркнул спикер армянского парламента, добавив, что права и безопасность наших соотечественников Нагорного Карабаха должны быть гарантированы на международном уровне. Ален Симонян коснулся посягательств Азербайджана на территориальную целостность РА, напомнив, что до сих пор не возвращены удерживаемые в заложниках у Азербайджана наши соотечественники.
Обсуждены информационные войны, обусловленные ситуацией в регионе и распространением Азербайджаном в социальных сетях ужасающих кадров и дезинформации. Спикер НС по просьбе своего партнера коснулся процесса ратификации Арменией Римского статута. Состоялся обмен мнениями по запланированной на 5 октября в Гранаде встрече премьер-министра Армении Н.Пашиняна и президента Азербайджана И.Алиева.