Վարչապետի մոտ քննարկվել է 2023-2030 թթ. Աղետների ռիսկի կառավարման ռազմավարության նախագիծը
Վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանի գլխավորությամբ Կառավարությունում տեղի է ունեցել խորհրդակցություն, որի ընթացքում քննարկվել է 2023-2030 թվականների Աղետների ռիսկի կառավարման ռազմավարության նախագիծն ու 2023-2026 թթ. գործողությունների ծրագիրը: Այս մասին տեղեկացնում են ՀՀ կառավարությունից։
Զեկուցվել է, որ ռազմավարությունն ուղղված է աղետների ռիսկերի բացահայտմանը, գնահատմանը, կարողությունների զարգացմանն ու մշտադիտարկմանը, աղետներին արձագանքմանն ու հետաղետային վերականգնմանը: Նշվել է, որ նախագիծն անդրադարձ է կատարում աղետների ռիսկի ոլորտում առկա խնդիրներին, իսկ դրա նպատակներն են՝ ձևավորել անվտանգ ու դիմակայուն պետություն, ապահովել ռիսկերի նվազեցմանն ուղղված միջոցառումների իրականացում, անվտանգային մշակույթի ամրապնդում, տեխնոլոգիական համակարգի բարելավում, մարդկային ռեսուրսների զարգացում: Նախատեսվում են նաև քաղաքացիների շրջանում իրականացնել իրազեկման արդյունավետ միջոցառումներ, ընդլայնել ոլորտում ներդրումային ծրագրերի իրականացման հնարավորությունները, զարգացնել պետություն-մասնավոր հատված համագործակցությունը:
Նախագծի շուրջ ծավալվել է մտքերի շահագրգիռ փոխանակություն, ներկայացվել են տարբեր առաջարկություններ և դիտարկումներ:
Վարչապետ Փաշինյանը կարևորել է աղետների ռիսկի ռազմավարության ընդունումն ու այս ուղղությամբ հետևողական ծրագրերի իրականացումը, այդ թվում՝ երեխաների շրջանում տարբեր միջոցառումների միջոցով իրազեկվածության բարձրացումը: Վարչապետը հանձնարարել է ռազմավարության նախագիծը ներկայացնել Կառավարության հաստատմանը:

В правительстве под председательством премьер-министра Никола Пашиняна состоялось совещание, в ходе которого был обсужден проект Стратегии управления рисками стихийных бедствий на 2023-2030 гг. и План действий на 2023-2026 гг., сообщает пресс-служба правительства Армении
Было доложено, что Стратегия направлена на выявление, оценку, наращивание потенциала и мониторинг рисков стихийных бедствий, реагирование на стихийные бедствия и восстановление после стихийных бедствий. Было отмечено, что проект затрагивает проблемы в области риска стихийных бедствий, а его цели – сформировать безопасное и устойчивое государство, обеспечить реализацию мер по снижению рисков, усиление культуры безопасности, совершенствование технологической системы, развитие человеческих ресурсов. Также планируется провести эффективные мероприятия по информированию граждан, расширить возможности реализации инвестиционных программ в отрасли, развивать государственно-частное сотрудничество.
Вокруг проекта состоялся заинтересованный обмен мнениями, были представлены различные предложения и замечания.
Премьер-министр Пашинян подчеркнул важность принятия Стратегии управления рисками стихийных бедствий и реализации последовательных программ в этом направлении, включая повышение осведомленности детей посредством различных мероприятий. Премьер-министр поручил внести проект Стратегии на утверждение правительства.