Կապիտալը գնում է նվազագույն դիմադրության ճանապարհով, իսկ բոլոր ճանապարհները ՀՀ-ի դեպքում տանում են դեպի ՌԴ. Տնտեսագետ
08/11/2023 16:48
Կապիտալը գնում է նվազագույն դիմադրության ճանապարհով, իսկ, ինչպես ասում են, «բոլոր ճանապարհները տանում են դեպի Հռոմ», մեր դեպքում՝ ՌԴ. Aysor.am-ի հետ զրույցում ասաց տնտեսագետ Ատոմ Մարգարյանը՝ անդրադառնալով ՀՀ-ի հետ ՌԴ առևտրաշրջանառության ծավալների կտրուկ աճին։
«ՌԴ-ն ՀՀ-ի խոշորագույն ներդրողներից է, չմոռանք, որ ենթակառուցվածքների 60-70%-ը ռուսական ընկերությունների կամ պետության սեփականությունն է։ Երբ այսօր հանրային ընկալման մեջ զանգվածային տոտալ հարձակում է տեղի ունենում, պետք է անպայման հիշել պատմությունը՝ ինչ հետագիծ է ձևավորվել երկու երկրների ենթակառուցվածքների մասով, ինչպես է մասնավորեցվել ՀՀ-ի էներգետիկ համակարգը, կապի համակարգը, ենթակառուցվածքները, երկաթուղին, լոգիստիկ համակարգերը, գազատար բաշխիչ ցանցը։ Իսկ դրանք տասնամյակների պատմություն ունեն և, բնականաբար, այդ համակարգերը աշխատում են, էլ չեմ ասում պարտքի դիմաց ՌԴ-ին փոխանցված կարևոր ձեռնարկությունները։ Դրան գումարած՝ բիզնեսի առևտրաշրջանառության ծավալները, մասնավոր տրանսֆերտները՝ ՌԴ-ից», - ասաց նա։
Տնտեսագետը հիշեցրեց, որ ՀՀ-ն շարունակում է մնալ ԵԱՏՄ անդամ երկիր, և փոխարենը ԵՄ-ի հետ առևտրաշրջանառությունները և ներդրումներն, ըստ էության, դեպի կրճատման են գնում՝ հաշվի առնելով GSP+ արտոնյալ համակարգից դուրս գալու հանգամանքը։
Ատոմ Մարգարյանը նշեց․«Այսօր աշխարհում գլոբալ կառավարելի քաոս է, և այն մաքսային իրողությունները, որ գոյություն ունեն, հնարավոր չէ անտեսել,  ինչպիսին էլ լինեն դեպի եվրոպական շուկաներ կողմնորոշումները, վերակողմնորոշման ցանկությունները։ Եվրոպան, համենայն դեպս այսօր, խայտառակ վիճակում է՝ կապված էներգակիրների դեֆիցիտի, ուկրաինական պատերազմի ֆինանսավորման, մարդկանց կապիտալի, տեխնոլոգիական հոսքի սահմանափակումների հետ։ ԵՄ-ն դարձել է ածանցյալ գործոն ԱՄՆ-ից։ Այնպես որ, նորմալ է, ես այդ աճի թվերի  վրա չեմ զարմանում, ինչքան էլ քաղաքական գործիչները, կառավարությունները, ինչպես ՀՀ-ում, այնպես էլ ՌԴ-ում ինչ-որ խաղեր տան, իրականությունն այս է և չենք կարող այս շրջանակից դուրս գալ»,-ասաց նա։
Թե ինչով է պայմանավորված Հայաստանից Ռուսաստան արտահանման 85%-ով աճը, որն արտահանման ամբողջ ծավալի 51%-ն է,   արդյո՞ք ՀՀ-ն ունի նման արտադրական  պոտենցիալ՝ Ատոմ Մարգարյանն արձագանքեց. «Ո՛չ, արտադրանք չկա,  դա նույնն է, դեռ մի բան էլ նվազել է։ Արդյունաբերության մեջ ՀՆԱ-ի աճին համադրելի աճ չկա։ Նույն խնդիրը առկա է գյուղտնտեսության ոլորոտում։ Այդ արտահանումների  աճը վերջին 1,5 տարում պայմանավորված է  վերաարտահանումների գործոնով։ ՀՀ-ն վեր է ածվել մի խողովակի, որով երրորդ երկրներից  ապրանքը մտնում է Հայաստան, կամ վերաբրենդավորվում է, կամ ուղղակի վերաարտահանվում է»,-ասաց նա և նշեց, որ ՌԴ-ի դեմ սանկցիանները աշխատում են որոշ իմաստով ՀՀ-ի օգտին։
«Բայց այդ, սանկիցաները բումերանգի էֆեկտ կարող են տալ, որովհետև պատժամիջոցների տակ ընկած ապրանքախմբեր կան, որին ուշիուշով հետևում են ՌԴ-ի նկատմամբ պատժամիջոց սահմանած երկրները, և արդեն որոշակի օրինակներ կան, որ որոշ գործարարներ ընկել են հնարավոր պատժամիջոցների թիրախում, մասնավորապես, սմարթֆոններ, էլեկտրոնային այլ ապրանքներ, բարձր  տեխնոլոգիական ապրանքների վերաարտահաման մասով»,-ասաց նա՝ ընդգծելով, որ աճի թվերը խաբուսիկ են։
«Այսօր, եթե հիպոթետիկ պատկերցնենք, որ ուկրաինական պատերազմը դադարում է կամ  զինադադար է, մեր տնտեսությունը միանգամից կհայտնվի ողբալի վիճակում, որովհետև այս աճերը հիմնված են շինարարության, առևտրի և ծառայության ոլորտների վրա։ Ռեալ սեկտորը՝ աշխատատեղերը գտնվում են շատ ծանր վիճակում՝ կապված նախ ռուբլու արժեզրկման հետևանքների հետ, իսկ  ռուբլին 60-70 տոկոս այս մեկուկես տարում արժեզրկվել է, և խփել է իրական հատվածի արտահանումներին»,- ասաց նա։

Экономист: Капитал идет по пути наименьшего сопротивления, а в случае с Арменией все дороги ведут в РФ
08/11/2023 17:23
Капитал идет по пути наименьшего сопротивления, и, как говорится, «все дороги ведут в Рим», в нашем случае в РФ. Об этом в беседе с Aysor.am заявил экономист Атом Маргарян, имея в виду резкое увеличение объемов торговли России с Арменией.
«Российская Федерация является одним из крупнейших инвесторов в Республике Армения, не будем забывать, что 60-70% инфраструктуры принадлежит российским компаниям или государству. Когда сегодня в общественном сознании происходит массовая тотальная атака, необходимо вспомнить историю - какая траектория формировалась с точки зрения инфраструктур двух стран, как были приватизированы энергетическая система, система связи, инфраструктуры, железная дорога, логистические системы, газораспределительная сеть Республики Армения. А у них десятилетняя история и, естественно, эти системы работают, не говоря уже о важных предприятиях, переданных РФ в обмен на долги. Плюс к этому объем бизнес-оборота, частные трансферты из России", - сказал он.
Экономист напомнил, что Армения продолжает оставаться страной-членом ЕАЭС, а вместо этого торговые потоки и инвестиции с ЕС фактически идут в сторону сокращения, учитывая факт выхода из системы преференций GSP+.
Атом Маргарян отметил: «Сегодня мир представляет собой глобальный управляемый хаос, и существующие таможенные реалии нельзя игнорировать, какими бы ни были ориентации на европейские рынки, стремления к переориентации. Европа, по крайней мере сегодня, находится в позорном состоянии, связанном с дефицитом энергоносителей, финансированием украинской войны, человеческого капитала, ограничениями на поток технологий. ЕС стал производным фактором от США. Так что это нормально, меня не удивляют цифры роста, сколько бы политики и правительства, как в Армении, так и в России, не играли в какие-то игры, это реальность и нам не выйти из этих рамок. "Он сказал.
На вопрос, чем вызвано 85-процентное увеличение экспорта из Армении в Россию, что составляет 51% от общего объема экспорта, имеет ли Армения такой производственный потенциал, Атом Маргарян ответил: «Нет, производства нет, все то же самое, даже сократилось. В промышленности нет роста, сравнимого с ростом ВВП. Та же проблема существует и в сельском хозяйстве. Рост этого экспорта за последние 1,5 года обусловлен фактором реэкспорта. Армения превратилась в трубу, через которую товары из третьих стран попадают в Армению, или подвергаются ребрендингу, или просто реэкспортируются", - сказал он и отметил, что санкции против России работают в некотором смысле в пользу Армении.