Ստեղծել Հատուկ ծրագրերի կոմիտե և օժտել Ադրբեջանի հետ բանակցելու իրավազորությամբ․ Սամվել Բաբայանի կուսակցության հայտարարությունը
09/11/2023 11:02
Սամվել Բաբայանի ղեկավարած «Միասնական հայրենիք» կուսակցությունը հայտարարություն է տարածել Արցախի Հանրապետության շուրջ ստեղծված իրավիճակի կապակցությամբ․
«Ս․թ․ սեպտեմբերի 19-ին ադրբեջանական ռազմական ագրեսիայի և դրան նախորդած ու հաջորդած ժամանակահատվածում Արցախի ինքնահռչակ իշխանությունների հանցավոր գործունեության արդյունքում հայ ժողովրդի լավագույն զավակների կյանքի և առողջության գնով վաստակած,  Հայաստանի և Սփյուռքի մեր քույրերի և եղբայրների սոցիալ-տնտեսական և բարոյահոգեբանական մեծադիր ջանքերով փայփայած, Արցախի ժողովրդի ամենօրյա զրկանքներով կերտված Արցախի պետականությունը փոշիացվեց։ Այնինչ, եթե ոչ ինքնիշխան, ապա հայկական Արցախը ոչ միայն կայուն նախադրյալներ, այլև հեռանկար ուներ։
Բռնատեղահանվելուց և Հայաստանի Հանրապետությունում ապաստանելուց երկու շաբաթ անց «Միասնական հայրենիք» կուսակցությունը ձևակերպել և Ազգային ժողովի նախագահի պաշտոնակատարի միջոցով Արցախի խորհրդարանին է փոխանցել «Արցախի Հանրապետության ապօրինի լուծարման հետևանքների հաղթահարման շուրջ» օրակարգ, մասնավորապես առաջարկելով․
- Հրավիրել խորհրդակցություն Արցախի ժողովրդի ներկայացուցչական մարմնի՝ Ազգային ժողովի պատգամավորների և հասարակական-քաղաքական առաջնորդների մասնակցությամբ։
- ԱԺ-ի անունից դիմել ԱՀ Գերագույն դատարան՝ Հանրապետությունը լուծարելու վերաբերյալ ԱՀ նախագահի հրամանագրի և/կամ նույնաբովանդակ հայտարարության սահմանադրականության հարցով։
- ԱԺ որոշմամբ ձևավորել բռնատեղահանված և ՀՀ-ում ապաստանած արցախցիների հիմնախնդիրներով զբաղվող հատուկ ծրագրերի կոմիտե։
- Հատուկ ծրագրերի կոմիտեին օժտել ԼՂ կարգավիճակի և բռնատեղահանված բնակչության վերադարձի շուրջ միջազգային հանրության և Ադրբեջանի հետ բանակցելու իրավազորությամբ, դրա անհնարինության պարագայում՝ ՀՀ-ում վերաբնակեցման կազմակերպման իրավասությամբ։
Խորհրդարանականները, սակայն, չեն համաձայնել մասնակցել վերոնշյալ օրակարգով խորհրդակցության, որի պատճառների պարզումն ու հանրայնացումը լրագրողական համայնքի գործառույթն է։
Խորհրդարանական երկրորդ՝ «Միասնական հայրենիք» կուսակցությունը, վերահաստատելով Ազգային ժողովի, որպես միակ լեգիտիմ մարմնի պատասխանատվությունը, հայտարարում է, որ ԱԺ չորս քաղաքական ուժերը դիսկոմֆորտ են ապրում նրանից, որ ԱԺ նախագահին ֆորմալ առումով օրենքի ուժով փոխարինում է «Միասնական հայրենիք» խմբակցության ներկայացուցիչ Գագիկ Բաղունցը, ուստի մեդիանախապատրաստություն են իրականացնում նրան ցանկալի մեկով փոխարինելու համար։
«Միասնական հայրենիք» կուսակցության դիրքորոշումն անփոփոխ է․ եթե կառավարություն, ապա բացառապես Արցախում, իսկ Արցախից դուրս՝ ժողովրդի կողմից ընտրված Ազգային ժողովի, տեղական ինքնակառավարման մարմինների և հասարակական կազմակերպությունների կողմից ընտրված մարմին՝ Արցախի ժողովրդի վերադարձի կամ վերաբնակեցման հարցերով զբաղվելու գործառույթով»։

Заявление партии Самвела Бабаяна: Сформировать комитет специальных программ и наделить полномочиями вести переговоры с Азербайджаном
09/11/2023 15:13
Партия «Единая Родина», возглавляемая Самвелом Бабаяном, распространила заявление относительно ситуации, сложившейся вокруг Республики Арцах.
«В результате преступной деятельности самопровозглашенных властей Арцаха в период азербайджанской военной агрессии 19 сентября с.г., предшествующий и последующий ей период разрушена Государственность Арцаха, достигнутая ценой жизни и здоровья лучших сынов армянского народа, взлелеянная величайшими социально-экономическими и моральными усилиями наших братьев и сестер в Армении и Диаспоре, каждодневными лишениями народа Арцаха. Между тем, если и не суверенный, то армянский Арцах имел не только стабильные предпосылки, но и перспективу.
Спустя две недели после депортации партия «Единая Родина», обретшая убежище в Республике Армения, сформулировала и устами исполняющего обязанности спикера Национального Собрания представила в парламент Арцаха повестку дня «О преодолении последствий незаконного роспуска Республики Арцах», в частности, предлагая:
- Созвать совещание с участием представительного органа народа Арцаха, депутатов Национального Собрания и общественно-политических лидеров.
- От имени НС обратиться в Верховный Суд Республики Арцах по вопросу конституционности указа президента Республики Арцах и/или заявления того же содержания о роспуске Республики.
- Решением Национального Собрания сформировать комитет специальных программ, занимающийся проблемами граждан Арцаха, вынужденно перемещенных и нашедших убежище в Республике Армения.
- Наделить Комитет специальных программ полномочиями вести переговоры с международным сообществом и Азербайджаном о статусе НК и возвращении вынужденно переселенного населения, а в случае невозможности этого - полномочиями организовать переселение в РА.
Однако парламентарии не согласились участвовать в совещании по вышеуказанной повестке, выяснение причин чего – миссия журналистской общественности.
Вторая по численности парламентская партия «Единая Родина», подтверждая ответственность Национального Собрания, как единственного легитимного органа, заявляет, что четыре политические силы Национального Собрания недовольны тем фактом, что председатель Национального Собрания формально силой закона заменен представителем фракции «Единая Родина» Гагиком Багунцем, поэтому в СМИ ведется подготовка к его замене на желательного.
Позиция партии «Единая Родина» неизменна: если правительство, то исключительно в Арцахе, а за пределами Арцаха – орган, избранный Национальным Собранием, органами местного самоуправления и неправительственными организациями, наделенный функциями решения вопросов возвращения или переселения народа Арцаха», - говорится в заявлении.