ՀՀ ՊՆ-ն արձագանքել է Ֆրանսիայից ռազմական տեխնիկայի ենթադրյալ փոխադրումների մասին լուրերին
X սոցիալական ցանցի, նաև Telegram-ի ադրբեջանական, այնուհետև հայկական տիրույթում երեկվանից տարածվում են վրացական Փոթի նավահանգստից արտահոսած լուսանկարներ ու տեսանյութեր, որոնք ցույց են տալիս, որ ավելի քան 20 ֆրանսիական ACMAT Bastion զրահամեքենաներ են բեռնաթափվում։ Ըստ հրապարակումների, դրանք, ենթադրաբար, պետք է փոխադրվեն Հայաստան։
Հայաստանի պաշտպանության նախարարի մամուլի խոսնակ Արամ Թորոսյանն այդ առնչությամբ Aysor.am-ին ասաց․«Հայաստանի և Ֆրանսիայի՝ պաշտպանության բնագավառում համագործակցության վերաբերյալ պաշտոնական հաղորդագրություններից և հայտարարություններից զատ, այս պահին որևէ լրացուցիչ տեղեկություն չենք կարող հայտնել»։
Հոկտեմբերի 24-ին Ֆրանսիայի զինված ուժերի նախարար Սեբաստիեն Լըկորնյուն հայտարարել էր, որ Ֆրանսիան օգնում է Հայաստանին բարելավել հակաօդային պաշտպանության կարողությունները։
Reuters գործակալության փոխանցմամբ, նա հայտարարել էր, որ Ֆրանսիան Հայաստանին կվաճառի երեք ռադար, ինչպես նաև ապագայում կմատակարարի Mistral հակաօդային պաշտպանության հրթիռներ, որի վերաբերյալ համաձայնագիր է ստորագրվել կողմերի միջև։

В Минобороны Армении отреагировали на новость о предполагаемой перевозке военной техники из Франции
В азербайджанском, а затем и в армянском доменах соцсети X, а также Telegram, распространяются фотографии и видео из порта Поти в Грузии, на которых видно, что выгружается более 20 французских бронеавтомобилей ACMAT Bastion. Согласно публикациям, предположительно, их следует перевезти в Армению.
По этому поводу пресс-секретарь Минобороны Армении Арам Торосян Aysor.am сообщил: «Помимо официальных сообщений и заявлений относительно сотрудничества между Арменией и Францией в сфере обороны, в настоящее время мы не можем предоставить никакой дополнительной информации".
24 октября министр обороны Франции Себастьян Лекорню заявил, что Франция помогает Армении улучшить ее возможности по противовоздушной обороне.
По данным Reuters, он сообщил, что Франция продаст Армении три радара, а также в будущем поставит зенитные ракеты Mistral, по которым между сторонами подписано соглашение.