Սամվել Շահրամանյանն ընդունել է Անդրանիկ Քոչարյանի՝ ԱԺ քննիչ հանձնաժողով գնալու և ցուցմունք տալու առաջարկը
16/11/2023 15:57
«Հրապարակի»-ի աղբյուրները հայտնում են, որ երկար մտորումներից հետո Արցախի վերջին նախագահ Սամվել Շահրամանյանն ընդունել է Անդրանիկ Քոչարյանի՝ ԱԺ քննիչ հանձնաժողով գնալու եւ ցուցմունք տալու առաջարկը։
44-օրյա պատերազմի օրերին Արցախի ԱՀ ռազմահայրենասիրության, երիտասարդության, սպորտի և զբոսաշրջության նախարարի պաշտոնը զբաղեցրած Սամվել Շահրամանյանին հրավիրելով 44-օրյա պատերազմի հանգամանքները քննող ԱԺ հանձնաժողով, հիշեցնենք, որ հանձնաժողովի նախագահ Անդրանիկ Քոչարյանն ասել էր․«Սամվել Շահրամանյանը ինքնասպան լիներ ավելի ճիշտ էր»: Քոչարյանն ասել էր, որ հանձնաժողովը դեռ մեկ ամիս ունի մինչեւ լիազորությունների ավարտը եւ իրենք մտադիր են Սամվել Շահրամանյանին հրավիրել, որ գա եւ պատասխանի իրենց հարցերին։
Ըստ կայքի աղբյուրի՝ Սամվել Շահրամանյանն՝ ի սկզբանե որոշել էր չգնալ՝ հաշվի առնելով Ա. Քոչարյանի՝ իր հասցեին արված հայտարարությունները։
«Շահրամանյանը երկար է մտածել քննիչ հանձնաժողով գնալու-չգնալու վերաբերյալ՝ հաշվի առնելով այն հանգամանքը, որ Անդրանիկ Քոչարյանը բազմիցս ոչ կոռեկտ է արտահայտվել, մի քանի անգամ հրապարակային վրավորական արտահայտություններ է հնչեցրել իր հասցեին։ Սակայն կարեւորելով նման հնչեղություն ունեցող գործի իրական բացահայտումները, որին կարող է ինքը նպաստել՝ համաձայնվել է նոյեմբերի 24-ին գնալ քննիչ հանձնաժողով, 44-օրյա պատերազմի ժամանակահատվածում ունեցած բոլոր տեղեկությունները լիարժեք տրամադրել հանձնաժողովին»,-ասել է աղբյուրը։

Самвел Шахраманян принял предложение Андраника Кочаряна пойти в следственную комиссию НС и дать показания
Источники газеты "Грапарак" сообщают, что после долгих раздумий последний президент Арцаха Самвел Шахраманян принял предложение Андраника Кочаряна пойти в следственную комиссию НС и дать показания.
Самвел Шахраманян, занимавший в дни 44-дневной войны пост министра военно- патриотического воспитания, молодежи, спорта и туризма Республики Арцах, был приглашен
Пригласив занимавшего в дни 44-дневной войны пост министра военно-патриотического воспитания, молодежи, спорта и туризма Республики Арцах Самвела Шахраманяна в комиссию НС по изучению обстоятельств 44-дневной войны, напомним, что председатель комиссии Андраник Кочарян заявил: «Правильнее было бы, чтобы Самвел Шахраманян покончил жизнь самоубийством». Кочарян сообщил, что до окончания своих полномочий у комиссии есть еще один месяц и они намерены пригласить Самвела Шахраманяна прийти и ответить на их вопросы.
По словам источника сайта, Самвел Шахраманян изначально решил не явиться, учитывая заявления в его адрес А. Кочаряна.
"Шахраманян долго думал, идти ли в следственную комиссию или нет, учитывая то, что Андраник Кочарян неоднократно выражался некорректно, несколько раз делал публичные оскорбительные высказывания в его адрес. Однако, оценив важность выяснения обстоятельств столь громкого дела, в рассмотрении которых он может внести свою лепту, он согласился явиться в следственную комиссию 24 ноября, чтобы в полной мере предоставить комиссии всю информацию, имевшуюся у него за время 44-дневной войны", - сказал источник.