Արցախի հարցում իշխող քաղաքական ուժը չի կատարել իր նախընտրական խոստումը. հետևաբար, կա՛մ պետք է առաջադրեն այլ միջոց, կա՛մ հեռանան. Արծվիկ Մինասյան
24/11/2023 12:11
Խորհրդարանում ներկայացված բոլոր քաղաքական ուժերը հայտնել են իրենց վճռականությունը՝ պաշտպանելու Արցախի ժողովրդի ինքնորոշման իրավունքը, անվտանգությունը և իրենց նախընտրական ծրագրերում նշել են, որ բոլոր ջանքերը պետք է գործադրեն դրան հասնելու համար, «Հայաքվե» նախաձեռնության օրինագծի հարցով խորհրդարանական լսումների ընթացքում հայտարարեց հիմնական զեկուցող, ԱԺ «Հայաստան» խմբակցության անդամ Արծվիկ Մինասյանը։
«Այսօր ունենք մի իրողություն, երբ Արցախը հայաթափված է, ադրբեջանական վանդալիզմն ամեն օր երևում է նաև զավթված տարածքների մշակութային արժեքների, մեր հայրենակիցների սրբատեղիների նկատմամբ։ Մենք արձանագրում ենք, որ հանգել ենք այս իրողությանը, որովհետև իշխող քաղաքական ուժը 2021 թվականին տված իր խոստումները ոչ միայն չի կատարել, ձախողել է, այլև արել է ուղիղ հակառակը՝ ամեն ինչ անել, որպեսզի նախընտրական իրենց իսկ տված խոստումների ուղիղ հակառակ պատկերն ունենան», - հայտարարեց Արծվիկ Մինասյանը։
Նա նշեց, թե հարց է առաջանում՝ եթե այս իրավիճակում իշխող մեծամասնությունը դեմ է արտահայտվելու «Հայաքվեի» նախաձեռնությանը, ի՞նչ գնահատականի պետք է արժանանա ժողովրդի կողմից։
«Մենք այսօր արձանագրում ենք այդ շեղումը։ Եվ եթե «Հայաքվե»-ի առաջադրած օրինագծի վերաբերյալ խորհրդարանում հայտնված ուժերն արտահայտում են բացասական դիրքորոշում, ուրեմն նրանք լեգիտիմ չեն, նրանք հանցագործություն են գործում հայ ժողովրդի նկատմամբ, սահմանադրական առումով նրանք զրկվել են այդ ժողովրդին ներկայացնելու իրավունքից։ Կա՛մ նրանք պետք է առաջարկեն այլ միջոց՝ իրենց իսկ տված խոստումներն իրականացնելու ուղղությամբ, կա՛մ պետք է հեռանան ամենաուղիղ և պարզ ձևով՝ հրաժարական և հեռացում», - ասաց Արծվիկ Մինասյանը։
Հիշեցնենք` «Հայաքվե» նախաձեռնությունն առաջարկել է Հայաստանի քրեական օրենսգրքում լրացումների նախագիծ, ըստ որի, քրեորեն պատժելի արարքներ են որակվում Հայոց ցեղասպանության միջազգային ճանաչումից հրաժարվելը կամ դրա վտանգավորությունը նսեմացնելը ու ՀՀ անունից Արցախն այլ պետության կազմում ճանաչելը։

Арцвик Минасян: Правящая политическая сила в вопросе Арцаха не выполнила своего предвыборного обещания: следовательно им следует либо предложить другое решение, либо уйти.
24/11/2023 13:43
Все политические силы, представленные в парламенте, выразили решимость защитить право на самоопределение и безопасность народа Арцаха и в своих предвыборных программах указали, что должны приложить все усилия для достижения этой цели, заявил главный докладчик на парламентских слушаниях по проекту инициативному "Айакве", член фракции Арцвик Минасян.
«Сегодня мы имеем реальность, когда армян изгнали из Арцаха, также азербайджанский вандализм каждый день проявляется и в отношении культурных ценностей оккупированных территорий, святын наших соотечественников. Мы констатируем, что пришли к этой реальности потому, что правящая политическая сила не только не выполнила свои обещания,данные в 2021 году, а наоборот, сделала все, чтобы получить прямо противоположное своим предвыборным обещаниям», - заявил Арцвик Минасян.
Он отметил, что возникает вопрос: если в этой ситуации правящее большинство выступит против инициативы "Аякве", какую оценку оно должно получить от народа?
«Сегодня мы фиксируем это отклонение. И если силы, появившиеся в парламенте, выражают негативную позицию по поводу законопроекта, предложенного "Айакве", то они не легитимны, они совершают преступление против армянского народа, конституционно они лишены права представлять этот народ. Либо они должны предложить другой способ выполнения своих обещаний, либо уйти самым прямым и простым способом: подать в отставку и уйти", - сказал Арцвик Минасян.
Напомним, что инициатива «Айакве» выдвинула проект поправок в Уголовный кодекс Армении, согласно которым, признание Арцаха частью любого другого государства от имени Республики Армения, отказ от международного признания Геноцида армян от имени Республики Армения считаяются преступными действиями.