«Երևան-Կենտրոն» քրեակատարողական հիմնարկում հանդիպել եմ ՊԲ նախկին հրամանատար, գեներալ-լեյտենանտ Միքայել Արզումանյանի հետ, հայտնել է ԱԺ «Պատիվ ունեմ» խմբաաակցության պատգամավոր Տիգրան Աբրահամյանը:
«Գեներալ Արզումանյանն արդեն 1.4 տարի է կալանքի մեջ է, որովհետև «մեղավոր» է 44-օրյա պատերազմի վերջին 11 օրը ՊԲ-ի հրամանատարությունը ստանձնելու համար:
Միքայել Արզումանյանը «մեղավոր» է իշխանության սպասելիքները չարդարացնելու` համապատասխան ցուցմունքներ չտալու համար:
Արզումանյանը «մեղավոր» է իշխանության հետ չհամագործակցելու և անհրաժեշտ տեքստեր չարտահայտելու համար:
Պատերազմի օրերին շատերն են տարբեր օղակներում օբյեկտիվ և սուբյեկտիվ պատճառներով սխալվել, բացթողումներ ունեցել, ինչից տեսականորեն, միգուցե, չէր կարող խուսափել նաև Արզումանյանը, սակայն իշխանության քաղաքական թիրախավորումը և ընտրովի արդարադատությունը ցույց են տալիս, որ գեներալն առաջին հերթին նստած է, որովհետև նրան իշխանությունը նախապես պատերազմի մեղավոր է նշանակել:
Դատաիրավական համակարգը, տարատեսակ քննիչ հանձնաժողովներն ու քաղաքական իշխանությունը հարցի տեխնիկական, քաղաքական, և քարոզչական փաթեթավորումն են ապահովում, որի նպատակը պատասխանատվության սեփական չափաբաժնից խուսափելն է:
Սրանց խնդիրը պատերազմի հանգամանքներ բացահայտելը չէ, սրանք ամեն ինչ անում են ժողովրդի դեմ իրականացրած թշնամական գործողությունները պարտակելու և պատասխանատվությունից փախչելու համար»,- գրել է Տիգրան Աբրահամյանը:

В УИУ "Ереван-Кентрон" я встретился с бывшим командующим Армией обороны, генерал-лейтенантом Микаэлом Арзуманяном, сообщил депутат от фракции "Честь имею" НС Тигран Абрамян.
«Генерал Арзуманян содержится под стражей уже 1,4 года, поскольку он «виновен» в том, что принял на себя командование Армией обороны в последние 11 дней 44-дневной войны.
Микаэл Арзуманян «виновен» в том, что не оправдал ожиданий власти и не дал соответствующих показаний.
Арзуманян «виновен» в том, что не сотрудничал с властьями и не высказал нужные тексты.
Во время войны многие люди в различных кругах допускали ошибки и упущения по объективным и субъективным причинам, которых теоретически, пожалуй, не мог избежать даже Арзуманян, но политическое преследование со стороны властей и избирательное правосудие показывают, что генерал в заключении прежде всего потому, что власти заранее признали его виновным в войне.
Их задача не раскрыть обстоятельства войны, они делают все, чтобы прикрыть враждебные действия против народа и уйти от ответственности», - написал Тигран Абрамян.