Ութ հոգու ցուցադրական պատժով, միջազգային հանրության և ՀՀ իշխանության համաձայնությամբ իրականացվում է վտանգավոր նախադեպի ստեղծում. Լարիսա Ալավերդյան
09/12/2023 18:18
Ըստ Հայաստանի վարչապետի աշխատակազմի և Ադրբեջանի նախագահի վարչակազմի համատեղ հայտարարության՝ Հայաստանն ազատ է արձակում 2 ադրբեջանցի, Ադրբեջանը՝ 32 հայ զինծառայողների։
Ադրբեջանը հայ գերիների հանդեպ այնպիսի քաղաքականություն է որդեգրել, որով փաստորեն խուսանավում է խոստովանել, որ ոչ միայն խախտել է նոյեմբերի 9-ի եռակողմ հայտարարությունը, այլ նաև Ժնևյան 3-րդ կոնվենցիան։ Բաքուն հայ զինգերիներին կարգում է հանցագործ՝ այդպիսով փոխում է նրանց կարգավիճակը, բոլորին վերագրում է ինչ-ինչ հանցագործություններ և իրենց ոչ թե որպես ռազմագերիների է վերադարձնում, այլ՝ իբրև թե հանցագործություններ գործած և դատապարտված անձանց։ Սա վկայությունն է Ադրբեջանի խարդախ, միջազգային իրավունքին ամբողջովին հակադրվող շարունակական քաղաքականության,- Aysor.am-ի հետ զրույցում նշել է ՀՀ նախկին ՄԻՊ, իրավապաշտպան Լարիսա Ալավերդյանը։
«32 գերիներին այս փուլում վերադարձնելը խորամանկ քաղաքականություն է. քաղաքական կեղտոտ առևտուր է, որն արվում է մարդկային ճակատագրերի միջոցով։ Թուրքիան և Ադրբեջանն այսպիսով ձևացնում են՝ իրենք ընդառաջ են գնում այսպես կոչված խաղաղության՝ իրականում մեզ համար մահաբեր խաղաղության պայմանագիր ստորագրելուն։ Ակնհայտ է, որ արդեն առաջադրած պայմաններին նորերն են ավելացնելու, Հայաստանից նոր զիջումներ են պահանջելու»։
Լարիսա Ալավերդյանի գնահատմամբ՝ այս քայլն արվում է թե՛ միջազգային հանրության, և թե՛ արդեն բարեկամացած ՀՀ իշխանության համար. օրվա իշխանությունը բավարար ջանք չի գործադրել գերիներին օր առաջ վերադարձնելու համար, բայց ահա սա ներկայացնելու են իբրև խիստ հերոսական ջանք։
«Ես ուզում եմ քաղաքական մեծ ու անթաքույց խաղերից դուրս շնորհավորել վերադարձող գերիների ընտանիքներին, որ վերջապես կտեսնեն իրենց զավակներին, հորոդորում եմ ընտանիքներին և պատկան մարմիններին երկարատև հոգեբանական և ֆիզիկական վերականգնողական աշխատանք տանել այդ անձանց հետ»։
Լարիսա Ալավերդյանն ընդգծում է՝ և Ադրբեջանը և ՀՀ օրվա իշխանությունը նույն օրակարգն են առաջ տանում, այն է՝ Արցախի ազգային ազատագրական պայքարը, ինքնորոշման արդեն իրացված իրավունքի համար պայքարը պետք է ներկայացվի իբրև ահաբեկչություն։
«Ինքնորոշման այն էլ արդեն իրացված պայքարի պաշտպանությունն ուզում են նույնացնել, ներկայացնել իբրև տեռորիստական գործողություններ։ Մինչև անգամ միջազգային հանրության այն սուբյեկտները, որ այսքան տարի բանակցային գոծընթացքում Արցախի ղեկավարության հետ շփվել են հավասարը հավասարի պես, նրանք էլ ձայն չեն հանում։ Այսպիսով՝ Ալիևի ձեռքերով ստեղծում են միջազգային իրավունքի նախադեպ, որով կկարողանան ուղղակի ճնշել կամ ոչնչացնել աշխարհում մյուս բոլոր նմանատիպ շարժումները՝ ազգային ազատագրության, ինքնորոշման իրավունքի համար պայքարը»։
Լարիսա Ալավերդյանը հիշեցնում է՝ աշխարհում դեռ 50-ից ավելի չճանաչված պետություն կա, որ պայքարում է ինքնորոշման, անկախության համար։
«Արցախի ռազմաքաղաքական ղեկավարության՝ ութ հոգու ցուցադրական պատժով և սպասվող դատական գործընթացներով միջազգային հանրության և ՀՀ օրվա իշխանության լուռ համաձայնությամբ իրականացվում է նախադեպի ստեղծումը։ Երբ ՀՀ իշխանության ներկայացուցիչները հայտարարում են, թե Արցախը Ադրբեջանի մաս է, ինչն ամբողջովին սուտ է, այսպիսով ցույց են տալիս, որ համաձայն են Բաքվի՝ Արցախի էլիտայի հանդեպ տարվող քաղաքականությանը»։

Лариса Алавердян: Демонстративным наказанием восьми человек, с согласия международного сообщества и властей Армении, создается опасный прецедент
09/12/2023 19:38
Согласно совместному заявлению аппарата премьер-министра Армении и администрации президента Азербайджана, Армения освобождает двух азербайджанских, а Азербайджан освобождает 32 армянских военнослужащих.
Азербайджан принял такую ​​политику в отношении армянских пленных, которой фактически избегает признания того, что он нарушил не только трехстороннюю декларацию от 9 ноября, но и 3-ю Женевскую конвенцию.
Баку относит армянских военнопленных к преступникам, тем самым меняя их статус, приписывая всем им какие-то преступления и возвращая их не как военнопленных, а как лиц, совершивших преступления и осужденных. Это свидетельство хитрой политики Азербайджана, полностью противоречащей международному праву», - сказала в беседе с Aysor.am бывший Омбудсмен Армении, правозащитница Лариса Алавердян.
«Возвращение 32 пленных на данном этапе — хитрая политика: это политическая грязная сделка, которая осуществляется ценой человеческих судеб. Таким образом, Турция и Азербайджан делают вид, что продвигаются к так называемому миру, но на самом деле они подписывают смертоносный для нас мирный договор. Очевидно, что к уже предложенным условиям они добавят новые, потребуют от Армении новых уступок».
Согласно оценке Ларисы Алавердян, этот шаг сделан как для международного сообщества, так и для и без того дружественных властей Армении: Нынешние власти не приложили достаточных усилий для возвращения пленных как можно раньше, но здесь они преподнесут это как в высшей степени героическое усилие.
"Вне больших и неприкрытых политических игр, хочу поздравить семьи вернувшихся пленных с тем, что они наконец-то увидят своих детей, призываю семьи и соответствующие органы провести с этими лицами долгосрочную психологическую и физическую реабилитационную работу».
Лариса Алавердян подчеркивает, что и Азербайджан, и нынешние власти Армении выдвигают одну и ту же повестку дня, то есть национально-освободительную борьбу Арцаха, борьбу за уже реализованное право на самоопределение представляют как терроризм.
«Они хотят идентифицировать и представить защиту уже реализованной борьбы за самоопределение как террористические действия. Даже субъекты международного сообщества, которые столько лет взаимодействовали с руководством Арцаха на равных в ходе переговорного процесса, не молчат. Таким образом, руками Алиева они создают прецедент международного права, с помощью которого смогут напрямую подавить или уничтожить все другие подобные движения в мире, национально-освободительную борьбу, право на самоопределение.
Лариса Алавердян напоминает, что в мире еще более 50 непризнанных государств, которые борются за самоопределение и независимость.
Демонстративным наказанием восьми человек, военно-политического руководства Арцаха, предстоящим судебным разбирательством, при молчаливом согласии международного сообщества и нынешнеих властей Армении, создается прецедент. Когда представители властей Армении заявляют, что Арцах является частью Азербайджана, что является абсолютной ложью, они показывают, что согласны с политикой Баку в отношении Арцахской элиты».