Արցախի պետական համալսարանը 360 հիմնական աշխատակից ուներ, միայն մի քանիսն են, որ ՀՀ-ում աշխատանք են գտել. ԱրՊՀ ռեկտոր
11/12/2023 18:24
«Հոկտեմբերի 1-ից բոլորս ազատված ենք աշխատանքից, ուսանողներն էլ ՀՀ տարբեր բուհեր ընդունվեցին»,-Aysor.am-ի հետ զրույցում ասել է Արցախի պետական համալսարանի ռեկտոր Արմեն Սարգսյանը։
«ԱրՊՀ-ն պահպանելու համար ՀՀ կառավարության համապատասխան որոշումը պետք է լիներ։ Իհարկե, մեր ցանկությունը մեծ էր համալսարանը պահպանելու, բայց առանց կառավարության որոշման, առանց համակարգային աջակցության չէինք կարող հոգալ շենքային պայմանների, վարձավճարների, աշխատավարձերի հարցը։ Համալսարանը 360 հիմնական աշխատակից ուներ, ընդամենը մի քանիսն են, որ աշխատանք են գտել ՀՀ-ում»։
ԱրՊՀ պրոռեկտոր Վիտյա Յարամիշյանի գնահատմամբ էլ  այսպիսի իրավիճակում միանշանակ լուծում չկա։ «Արցախի պետականության ավերակների մեջ հնարավո՞ր էր փրկել համալսարանը․ գուցե հնարավոր լիներ, եթե ընդառաջ եկողներ լինեին, ինչպես որ եղավ Արցախյան առաջին պատերազմի ժամանակ, երբ Վանաձորի մանկավարժական ինստիտուտը սիրահոժար ամեն ինչ տրամադրեց այն ժամանակ Ստեփանակերտի ինստիտուտի համար»։

Ректор АрГУ: В Арцахском государственном университете работало 360 основных сотрудников, лишь немногие из них нашли работу в Армении
11/12/2023 18:58
"С 1 октября нас всех уволили с работы, а студентов приняли в разные вузы Республики Армения", - сказал в беседе с Aysor.am ректор Арцахского государственного университета Армен Саргсян.
"Должно было быть соответствующее решение правительства Республики Армения о сохранении АрГУ. Конечно, у нас было большое желание сохранить университет, но без решения правительства, без системной поддержки мы не смогли заняться вопросом условий строительства, арендной платы и зарплат. В университете работало 360 основных сотрудников, лишь немногие из них нашли работу в Республике Армения».
По оценке проректора АрГУ Вити Ярамишяна, однозначного решения в такой ситуации нет. «Среди руин Арцахской государственности удалось бы спасти университет? может быть, это было бы возможно, если бы были те, кто бы поддержал, как это произошло во время первой Арцахской войны, когда Ванадзорский пединститут любезно предоставил все для тогдашнего Степанакертского института».