Կարմիր խաչից արձագանքում են Վիգեն Էուլջեքյանի ընտանիքի անունից բաց նամակին, որով խնդրում են տեղեկություն տալ նրա առողջական վիճակի և գտնվելու վայրի մասին
25/12/2023 15:11
Իրավապաշտպան Լուսիանա Մինասյանը և թուրք լրագրող Ուզայ Բուլութը 44-օրյա պատերազմից հետո գերեվարված լիբանանահայ Վիգեն Էուլջեքյանի անունից բաց նամակ են հղել Կարմիր խաչի միջազգային կոմիտեի հայաստանյան գրասենյակին, մասնավորապես, հաղորդակցության ծրագրերի պատասխանատու Զառա Ամատունուն։
Նրանք ներկայացնելով Վիգեն Էուլջեքյանի գերեվարվելուց առաջ և հետո բոլոր մանրամասները՝ նշում են, որ երբ գերեվարվածներին ազատ արձակելու ցուցակում հայտնվում է նաև Էուլջեքյանի անունը՝ նրա ընտանիքը մեծ ուրախությամբ և ակնկալիքներով է պատրաստվում Վիգենի ժամանմանը և խորը հիասթափություն է ապրում, երբ վերջին պահին Վիգենի փոխարեն մեկ այլ բանտարկյալ է ազատ արձակվում։
«Վերջին րոպեին փոխարինումը կարող է պայմանավորված լինել Վիգենի առողջական վատ վիճակով և ծանր հոգեկան և էմոցիոնալ ճնշումներով: Էլ չենք ասում, որ նա ապրում էր բանտային անտանելի պայմաններում։ Մենք խնդրում ենք ձեր աջակցությունը՝ գտնելու անհրաժեշտ միջոցներ՝ հաստատելու Վիգենի առողջությունն ու բարեկեցությունը... Հայցում ենք ձեր բարեհամբույր միջամտությունը՝ Վիգենի ընտանիքի անունից հրատապ տեղեկատվություն ստանալու համար Վիգեն Էուլջեքջյանի գտնվելու վայրի և նրա առողջական վիճակի մասին, որպեսզի նրա ընտանիքը հույս և խաղաղություն ունենա»,- նշվում է նամակում:
Զառա Ամատունին Aysor.am-ի հետ զրույցում նշեց, որ սոցցանցերից տեղյակ է իրեն ուղղված բաց նամակին։ «Ես խոսնակ եմ և ոչ թե կազմակերպության ղեկավար, բայց, անկախ ամեն ինչից, ես չեմ կարող ասել, որ ստացել եմ նամակն առձեռն, որովհետև ես տեսել եմ դա սոցցանցերում, փոխանցել եմ համապատասխան բաժնի աշխատակիցներին, որոնք անմիջապես զբաղվում են ձերբակալված անձանց հարցերով։ Դա կարող եմ միայն փաստել, այլ մեկնաբանություն անել չեմ կարող», - ասաց նա։
Հարցին, թե որքանո՞վ է հիմնավոր նամակում տեղ գտած անհանգստությունը, որ Վիգենն առողջապես վատ է և դրանով է պայմանավորված իրեն չփոխանցելու հանագամանքը՝ Զառա Ամատունին պատասխանեց, որ ԿԽՄԿ-ն ընդգրկված չէ նման բանակցային գործընթացներում, թե ում փոխանցեն և ում՝ ոչ, դա կայացնում են համապատասխան իշխանությունները։
«Սակայն, ի թիվս այլ ձերբակալված հայերի, իրեն էլ մենք շարունակաբար տեսակցել ենք և շարունակում ենք տեսակցել, ցանկացած նկատառում, որ մենք ունենք այս անձի և մնացած անձանց առողջական վիճակի հետ կապված, մենք, բնականաբար, քննարկում ենք համապատասխան իշխանությունների հետ և զուգահեռ ընտանիքի հետ մշտապես կապի մեջ ենք։ Ես չեմ կարող հիմա հանրային կերպով պատասխանել այդ նամակին, բայց, իհարկե, մենք կապի մեջ ենք և շարունակաբար կապ կունենանք այս անձի ընտանիքի հետ և մնացած անձանց ընտանիքների հետ։ Մենք հանրային հարթակներում չենք շփվում ընտանիքների հետ, որովեհտև ունենք այդ անմիջական կապը», - ասաց նա։
Եթե տեղեկություն ունենան, որ Վիգենի առողջական վիճակը ծանր է, արդյո՞ք անմիջապես այդ մասին տեղյակ կպահեն նրա ընտանիքին՝ Զառա Ամատունին պատասխանեց. «Բնականաբար, մենք իրենց հետ խոսում ենք բոլոր այն հարցերի շուրջ, որոնք վերաբերում են իրենց հարազատին»։

МККК отреагировал на открытое письмо от имени семьи Вигена Эулджекяна с просьбой предоставить информацию о состоянии его здоровья и местонахождении
25/12/2023 16:07
Правозащитница Лусиана Минасян и турецкая журналистка Узай Булут от имени Вигена Эулджекяна, армянина из Ливана, взятого в плен после 44-дневной войны, направили открытое письмо в армянский офис Международного комитета Красного Креста, в частности, ответственной за коммуникационные программы МККК в Армении Заре Аматуни.
Представляя все подробности до и после пленения Вигена Эулджекяна, они отмечают, что, когда имя Эулджекяна появляется в списке пленных, подлежащих освобождению, его семья с большой радостью и ожиданием готовится к приезду Вигена и глубоко разочаровывается, когда вместо Вигена в последний момент освобождают другого заключенного.
«Замена в последнюю минуту может быть связана с плохим здоровьем Вигена и тяжелым психологическим и эмоциональным давлением. Не говоря уже о том, что он жил в невыносимых тюремных условиях. Мы просим вашей поддержки в поиске необходимых средств для обеспечения здоровья и благополучия Вигена... Мы просим вашего добродушного вмешательства от имени семьи Вигена, чтобы получить срочную информацию о местонахождении Вигена Эулджекяна и его здоровье, чтобы его семья могла иметь надежду и покой", - говорится в письме.
В беседе с Aysor.am Зара Аматуни отметила, что из социальных сетей ей стало известно об адресованном ей открытом письме. "Я являюсь представителем, а не руководителем организации, но, несмотря на все это, не могу сказать, что письмо получила лично, поскольку видела его в социальных сетях, передала его сотрудникам соответствующего ведомства, которые непосредственно занимаются вопросами арестованных. Я могу только констатировать это, других комментариев не могу дать", - сказала она.
На вопрос, насколько обоснованы содержащиеся в письме опасения, что у Вигена плохое здоровье и это является причиной того, что его не передали армянской стороне, Зара Аматуни ответила, что МККК не участвует в подобных переговорных процессах, кого следует передавать, кого нет, это решают соответствующие органы.
«Однако мы, среди других арестованных армян, постоянно посещали и продолжаем его посещать, любые опасения, которые у нас возникают относительно состояния здоровья этого человека и остальных лиц, мы, естественно, обсуждаем с соответствующими органами и в то же время находимся в постоянном контакте с семьей. Я не могу сейчас публично ответить на это письмо, но, конечно, мы поддерживаем и будем поддерживать связь с семьей этого человека и семьями остальных. Мы не общаемся с семьями на публичных платформах, потому что у нас есть прямая связь», — сказала она.
Если у них будет информация о том, что состояние здоровья Вигена тяжелое, они немедленно проинформируют об этом его семью?, - Зара Аматуни ответила: «Естественно, мы говорим с ними обо всех вопросах, которые касаются их родственника».