«Կատարեք Ձեր պարտքը՝ պաշտպանեք Արցախի Հանրապետությունը»․բաց նամակ՝ Սամվել Շահրամանյանին
Դուք պետք է չեղարկեք Արցախի Հանրապետությունը լուծարելու մասին Ձեր հրամանագիրը, կատարեք Ձեր պարտքը՝ պաշտպանեք Արցախի Հանրապետությունը, քաղաքագետ Հրանտ Մելիք-Շահնազարյանը բաց նամակ է գրել Արցախի Հանրապետության Նախագահ Սամվել Շահրամանյանին։
Նամակում ասվում է․ «Մեծարգո պարոն Նախագահ, գրում եմ Ձեզ՝ լավ պատկերացնելով, թե ինչ դժվար կացության մեջ եք և լավ իմանալով, թե որքան հակասական առաջարկներ եք ստացել վերջին օրերին Ձեր՝ սեպտեմբերի 28-ի հայտնի հրամանագրի չեղարկման կամ պարզապես անտեսելու կապակցությամբ։
Ես նաև տեղյակ եմ սպառնալիքների ու շանտաժի բնույթ ունեցող նախազգուշացումների այն մեծ հոսքի մասին, որն այս օրերին տարբեր տեղերից ուղղվում է դեպի Ձեզ։ Բայց, կարծում եմ, Դուք էլ կհամաձայնեք, որ մեր ժողովրդի թշնամիների նման վարքագիծը կանխատեսելի էր։ Նրանք ուզում են ավարտին հասցնել սև գործը և գալիք տարվա հունվարի մեկին վերջնականապես արձանագրել Արցախի Հանրապետության մահը։
Աստծո կամոք, ներքին ու արտաքին թշնամու այդ ծրագրերին այսօր կարող եք խոչընդոտել միայն Դուք։ Այո, դա չափազանց դժվար ու ռիսկային որոշում է։ Բայց նաև պատվաբեր։ Դուք պետք է չեղարկեք Արցախի Հանրապետությունը լուծարելու մասին Ձեր հրամանագիրը։ Մի՛ լսեք իրավաբաններին։ Մի՛ լսեք տարատեսակ պաշտոնյաներին։ Մի՛ լսեք Ձեզ սպառնացողներին։ Կատարեք Ձեր պարտքը՝ պաշտպանեք Արցախի Հանրապետությունը։
Սեպտեմբերի 28-ի հրամանագիրը չեղարկող Ձեր հաջորդ հրամանագրի տեքստը պետք է հասանելի լինի հանրությանը։ Այն պետք է տարածվի նույն հարթակներով, որոնցով ժամանակին տարածվել է Արցախին պարտադրված չարաբաստիկ թուղթը։ Աճպարարություններն ու բառախաղերը չեն ընդունվելու։ Չեն ընդունվելու նաև այն պնդումները, իբր Արցախի Հանրապետությունը լուծարելու մասին հրամանագիրը ոչինչ չնշանակող թղթի կտոր էր։ Դա այդպես չէ։ Հավատացնում եմ՝ հենց այդ «իրավական ուժ չունեցող» փաստաթուղթն էր այն վերջին կաթիլը, որը ստիպեց մեր հայրենակիցներին լքել Արցախը։
Ես էլ, Դուք էլ, բոլորս էլ հասկանում ենք, որ Սեպտեմբերի 28-ի հրամանագրի չեղարկումը չի լուծելու Արցախի ու արցախցիների այսօրվա խնդիրները։ Բայց ես էլ, Դուք էլ, բոլորս էլ գիտենք, որ առանց այդ քայլի Արցախն ապագա չունի։ Դուք պարտավոր եք պահպանել հայկական երկրորդ պետության համար պայքարելու մեր ազգի վերջին շանսը։ Չլինի Ձեր նոր հրամանագիրը, չի լինելու ոչինչ։ Դա նշանակելու է լիարժեք կապիտուլյացիա։ Նշանակելու է, որ այս ամբողջ պատմության մեջ Ալիևն ու Փաշինյանն էին ճիշտ։ Որ նրանք հաղթեցին Ձեր տեսակին։
Մեծարգո պարոն Նախագահ, պատկերացրեք Ձեզ հունվարի 1-ին, այն բանից հետո, եթե հանկարծ մինչ այդ չչեղարկեք հայտնի հրամանագիրը։ Ո՞վ եք լինելու Դուք այդ պահին։ Ո՞վ եք լինելու Դուք նախ՝ Ինքներդ Ձեր աչքին և ապա նաև ուրիշների համար։ Վստահեցնում եմ՝ այսօրվա Ձեր տառապանքները ոչինչն են այն օրվա Ձեր տանջանքների հետ համեմատած։ Խնդրում եմ՝ չգնաք այդ ճանապարհով։ Ինքներդ Ձեզ ու նաև մեզ բոլորիս նման փաստի առջև չկանգնեցնեք։
Պարոն Շահրամանյան, հուսով եմ կներեք իմ այսչափ բաց և հանդուգն նամակը։ Հավատացեք՝ այս խոսքերը բխում են Արցախի, բայց նաև Ձեզ համար սրտացավ մարդու հոգուց։ Ես երբեք չեմ մոռանա Ձեր՝ Արցախի համար ամենադժվար պահին պատասխանատվություն ստանձնելու խիզախությունը։ Սրտանց ուզում եմ, որ իսկական տղամարդուն ու նաև սպային արժանի Ձեր այդ քայլը ոչնչով չմթագնվի։
Ուզում եմ հունվարի մեկին նորից կարողանալ դիմել Ձեզ որպես Արցախի Նախագահի…
Մեծարգո պարոն Նախագահ, ընդունեք խնդրեմ խորին հարգանքիս հավաստիքը։ Թող ամենակալ Տերն ուժ և իմաստնություն պարգևի Ձեզ։ Աստծով»։

«Выполняйте свой долг, защищайте Республику Арцах»: открытое письмо Самвелу Шахраманяну
Вы должны отменить свой указ о роспуске Республики Арцах, выполняйте свой долг, защищайте Республику Арцах, - политолог Грант Мелик-Шахназарян написал открытое письмо президенту Республики Арцах Самвелу Шахраманяну.
В письме говорится: «Уважаемый господин Президент, пишу Вам, хорошо представляя, в каком тяжелом положении Вы находитесь, и прекрасно зная, сколько противоречивых предложений Вы получили за последние дни по поводу отмены или просто игнорирования Вашего известного указа от 28 сентября.
Я также осведомлен о большом потоке угроз и предупреждений в виде шантажа, которые в эти дни направляются в ваш адрес с разных сторон. Но я думаю, Вы также согласитесь, что такое поведение врагов нашего народа было предсказуемо. Они хотят завершить черное дело и окончательно зарегистрировать кончину Республики Арцах 1 января следующего года.
По воле Божией, сегодня только Вы сможете предотвратить эти замыслы внутреннего и внешнего врага. Да, это крайне сложное и рискованное решение. Но также почетное. Вы должны отменить свой указ о роспуске Республики Арцах. Не слушайте юристов. Не слушайте разных чиновников. Не слушайте тех, кто Вам угрожает. Выполните Свой долг, защищайте Республику Арцах.
Текст вашего очередного указа об отмене указа от 28 сентября должен быть публично доступен. Он должен распространяться через те же платформы, с помощью которых когда-то распространялась злополучная бумага, навязанная Арцаху. Фокусничество и каламбуры не принимаются. Не будут приняты и утверждения о том, что указ о роспуске Республики Арцах был бессмысленной бумажкой. Это не так. Уверяю вас, этот «неправовой» документ стал последней каплей, вынудившей наших соотечественников покинуть Арцах.
Мы с Вами понимаем, что отмена указа от 28 сентября не решит текущие проблемы Арцаха и арцахцев. Но и я,  и Вы, все мы знаем, что без этого шага у Арцаха нет будущего. Вы обязаны сохранить последний шанс нашего народа на борьбу за второе армянское государство. Без вашего нового указа ничего не произойдет. Это будет означать полную капитуляцию. Это будет означать, что Алиев и Пашинян были правы во всей этой истории. Что они победили Ваш вид.
Уважаемый господин Президент, представьте себе 1 января, после этого, если вдруг до этого времени не отмените известный указ. Кем Вы будете в этот момент? Кем Вы будете сначала сами для себя, а потом для других? Уверяю вас, ваши сегодняшние страдания — ничто по сравнению с вашими страданиями в тот день. Пожалуйста, не идите по этой дороге. Не ставьте себя и всех нас перед таким фактом.
Господин Шахраманян, надеюсь, Вы простите мое открытое и столь смелое письмо. Поверьте, эти слова исходят из души человека, сострадающего не только Арцаху, но и Вам. Я никогда не забуду Ваше мужество взять на себя ответственность за Арцах в самый трудный момент. Я от всей души хочу, чтобы этот Ваш шаг, достойный настоящего мужчины и к тому же офицера, не был омрачен ничем.
Я хочу снова суметь обратиться к Вам 1 января как Президент Арцаха...
Уважаемый господин Президент, примите, пожалуйста, мои заверения в весьма высоком уважении к Вам. Бог Всемогущий пусть даст Вам сил и мудрости. С Богом».