Մեկ օրվա ընթացքում 2 սպաների մահվան հանգամանքը ոչ միայն նրանց ընտանիքների համար է ողբերգություն, այլև՝ զինված ուժերի. Տիգրան Աբրահամյան
10/01/2024 10:25
Մեկ օրվա ընթացքում 2 զինծառայողի, այս դեպքում` սպաների մահվան հանգամանքը ոչ միայն նրանց ընտանիքների համար է ողբերգություն, այլև՝ զինված ուժերի, այս մասին գրել է ԱԺ «Պատիվ ունեմ» խմբակցության քարտուղար Տիգրան Աբրահամյանը։
Պատգամավորն անընդունելի է համարում հապշտապ որոշումները, առավել ևս` «օպերատիվ քայլերի» անվան տակ զորամաս/զորամիավորում օղակում արագ պաշտոնանկությունները:
«Յուրաքանչյուր դեպքով պետք է քննություն իրականացվի, պատճառահետևանքային կապը պարզվի ու միայն դրանից հետո, ըստ պատասխանատվության չափի, պրոցեսներ տարվեն:
Առանց քննության զանգվածային «սպայական ջարդն» անընդունելի եմ համարում, ինչի ականատեսն եղել ենք նախկին միջադեպերի ժամանակ և ինչպես երևում է` դրանք իրենց նպատակին չեն ծառայել:
Զինված ուժերում յուրաքանչյուր ծառայող` շարքայինից գեներալ, ունի սահմանված պարտականություններ` պատասխանատվության կոնկրետ դաշտ և հետագա որոշումները դրա վրա պետք է կառուցել»,- նշել է Աբրահամյանը։

Тигран Абрамян: Гибель двух офицеров за день – трагедия не только для их семей, но и для вооруженных сил
Обстоятельство гибели за день двух военнослужащих, в данном случае офицеров, является трагедией не только для их семей, но и для вооруженных сил, написал секретарь фракции НС "Честь имею" Тигран Абрамян.
Депутат считает недопустимыми поспешные решения, особенно быстрые увольнения в воинской части под названием "оперативные действия".
"В каждом случае должно быть проведено расследование, выяснена причинно-следственная связь и только после этого по степени ответственности должны осуществляться процессы.
Считаю недопустимой без расследования массовую «расправу над офицерами», свидетелями которой мы были в предыдущих инцидентах и, как видим, эти действия не достигли своей цели.
Каждый служащий вооруженных сил, от рядового до генерала, имеет определенные обязанности - конкретную зону ответственности, и дальнейшие решения должны приниматься исходя из этого", - отметил Абрамян.